Ema Vegheanu, eroul Tomșaniului în meciul cu Budești! A apărat două penaltiuri, unul în minutul 95

A fost spectacol duminică după-amiază la Tomșani. Goluri, ratări, cartonaș roșu și toate ”ingredientele” în jocul dintre Unirea, din localitate și Viitorul Budești. S-au acordat și trei penaltyuri, două pentru oaspeți și unul pentru gazde, toate ratate. Portarul Ema Vegheanu a fost eroul formației pregătită de Marian Hera. Lui i se datorează victoria. Ultima lovitură de pedeapsă a apărat-o în minutul 90+5, păstrând-o pe Unirea în avantaj. S-a terminat 3-2 pentru gazde, care, cu acest succes, au mai urcat un loc în clasamentul Ligii a IV-a, până pe 6.

”A fost un meci greu, plăcut spectatorilor. Am întâlnit o echipă bună. Am început jocul prost oaspeții. Am fost sancționați cu o lovitură de pedeapsă la 0-0. Din fericire, portarul nostru, Vegheanu, a reușit să apere. Apoi am avut multe ocazii, dar nu am putut băga mingea în poartă. Până la urmă, s-a facut 1-0. Cătălin Bucă a deschis scorul cu un șut din careu. După alte ocazii irosite, Oșovei a dublat avantajul. Oaspeții au rămas apoi în 10, după un roșu clar. Jucătorul nostru a scăpat singur spre poartă și a fost faultat la marginea careului. Văzând că suntem în superioritate numerică, ne-am relaxat nepermis. Am fost surprinși, am primit gol. Cătălin Bucă a dus scorul la 3-1, dar oaspeții au redus din nou din diferență. Ne-am facut singuri meciul greu. La 3-2, am avut și noi penalty. Nu am fost inspirat. Eu l-am ratat. La ultima fază, oaspeții au primit un nou penalty, dar Vegheanu a fost de netrecut. Totul e bine când se termină cu bine. Am făcut uitat eșecul cu Alunu. A fost un meci frumos, cu multe faze de poartă. Ne-am bazat și pe unul dintre cei doi jucători aduși de la Tg. Jiu, care a impresionat la debut. Duminică ne așteaptă o deplasare lungă și grea la Malaia. Sperăm să facem un joc bun”, a transmis Eduard Dumitrescu, jucător de bază la Tomșani, după victoria de poveste obținută cu Budești.