Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga 6

”Când pierzi în minutul 94, cu un gol din off-side, tu, ca echipă gazdă, normal că nu-ți poți stăpâni nervii”

Daniel Călugărițoiu, oficialul echipei Sportul Genuneni, implicată în incidentele de duminică, de la finalul partidei cu Viitorul Păușești Măglași, consideră că jucătorii săi sunt judecați prea aspru ținând cont de circumstanțele în care s-au produs evenimentele:

Suntem cu toții de acord că nu trebuie niciodată să se ajungă la violență. Dar sunt situații când este greu să nu reacționezi. Când pierzi în minutul 94, cu un gol din off-side, lucru recunoscut și de observator, tu, ca echipă gazdă, normal că nu-ți poți stăpâni nervii. Portarul meu are ochiul negru, alții sunt cu probleme la genunchi, au ajuns la spital după meci. În etapa trecută, ni se refuză penalty clar, acum primim un gol din off-side, apoi egalăm și iar primim tot din off-side, în minutul 94, când jocul trebuia să se termine. Dacă ești inspirat, ca arbitru, fluieri finalul și nu se mai ajunge aici. Vin niște copii de 15-16 ani și fac astfel de greșeli. Sunt și de o parte și de alta. Nu zice nimeni că sunt intenționate, dar se acumulează și la noi toate lucrurile astea. Primăria face eforturi, contribuim și noi cu bani din propriul buzunar pentru a participa în competiție, dar nu se poate așa. Au fost vremuri când se juca și cu un arbitru. Măcar știai un lucru. Așa, ei iau baremul, noi rămânem cu banii dați. Cu atitudinea asta, se vor retrage echipele și vor sta și ei acasă. Înțeleg ce zice și domnul Comănescu, că nu sunt arbitri, că acesta e nivelul, dar te irită toată această succesiune de greșeli. Repet, nu sunt de acord și nu încurajez violența, dar la acest nivel, la Liga a VI-a, pot apărea reacții din partea jucătorilor. Un adversar ne spunea într-un meci anterior că el a băut 5-6 beri înainte. Cum să mai aibă luciditate, reacții controlate când se întâmplă astfel de lucruri? Astea sunt condițiile aici. Tușierul nu a fost bătut. Portarul l-a atins cu mănușa. Tot jucătorii au intervenit ulterior, pentru că altfel l-ar fi bătut cu adevărat spectatorii”.

(FOTO: Sportul Genuneni, în meciul de Cupă, de la Dăești; portarul din fotografie nu este cel despre care se menționează în articol)