Echipa lui Nicolae Vîlcu a marcat golul victoriei în minutul 92, din penalti

vilcu nicolae* centralul Cătălin Buşi l-a pus însă pe Viorel Merişanu să execute de trei ori lovitura de la 11 metri prin care Olteţul Zătreni s-a impus la Păuşeşti Măglaşi (!!!)

Unul dintre meciurile cu adevărat interesante din cadrul ultimei runde a Ligii a IV-a s-a jucat la Păuşeşti Măglaşi, între Unirea şi Olteţul Zătreni. Dacă echipa gazdă avea soarta pecetluită, elevii lui Nicolae Vîlcu încă mai sperau să se salveze de la retrogradare, aşa că pentru a-şi atinge obiectivul trebuiau să termine măcar pe locul 15, iar apoi să aştepte ca Damila Măciuca să facă saltul în Liga a III-a. Pentru a tranşa în favoarea lor duelul de la distanţă cu Victoria Frânceşti, fotbaliştii din Zătreni aveau nevoie să câştige meciul de la Păuşeşti Măglaşi. În aceste condiţii, trupa antrenată de Nicolae Vîlcu a riscat totul pe o singură carte (victoria), iar metoda a dat roade!

Olteţul Zătreni a întors rezultatul din două lovituri de la 11 metri

Partida a început însă cum nu se putea mai prost pentru fotbaliştii din sudul judeţului, care s-au văzut conduşi cu 1-0 din minutul 7, atunci când Unirea a deschis scorul prin vârful Daniel Vangu. În continuare, s-a jucat pe contre, cu ocazii de ambele părţi, însă portarii Marius Diaconu şi Victor Herăscu au făcut minuni, iar scorul a rămas neschimbat până în minutul 75. Olteţul Zătreni a restabilit egalitatea prin Viorel Merişanu, dintr-un penalti acordat prompt şi fără dubii de centralul Cătălin Buşi. Finalul meciului a fost de-a dreptul incendiar şi a găsit echipa din Zătreni în inferioritate numerică, după ce Paul Bodescu şi Adrian Vîlcu au fost eliminaţi pentru proteste, în minutul 88. Când nimeni nu se mai aştepta, în prelungirile partidei, Olteţul a înscris golul victoriei tot prin Merişanu şi tot dintr-un 11 metri acordat şi de această dată cât se poate de corect. „Chiar dacă am fost învinşi din două penaltiuri, n-avem ce să-i reproşăm arbitrului Cătălin Buşi, deoarece a arbitrat excelent acest meci”, a menţionat la final vicepreşedintele echipei Unirea Păuşeşti Măglaşi, Petre Brănescu.

Nicolae Vîlcu, antrenor Olteţul Zătreni: „Suntem la mâna echipei Damila Măciuca!”

„Ţin să mulţumesc jucătorilor pentru efortul imens depus în ultimele trei etape, când am câştigat cele 9 puncte care ne-au urcat pe locul 15 şi în special vreau să-i felicit pentru aplombul cu care au jucat acest meci de la Păuşeşti Măglaşi. Mă bucur că au înţeles că era ultima lor şansă de a se salva şi că au jucat admirabil. Cu puţin noroc, cred că ne putea clasa mai sus de locul 15, pe care am terminat până la urmă acest sezon. Ne mai trebuia un punct, ca să fim liniştiţi şi să nu mai depindem de Damila Măciuca. Acum suntem la mâna campioanei judeţene, dacă va promova în Liga a III-a, atunci şi noi ne vom salva. Dacă nu va câştiga meciul de baraj, atunci vom merge să jucăm în Liga a V-a”, a anunţat Nicolae Vîlcu, antrenorul echipei din Zătreni, după meciul de la Păuşeşti Măglaşi.”, ne-a spus antrenorul Vâlcu la finele partidei de sâmbăta trecută.
Dacă va rămâne totuşi în Liga a IV-a graţie faptului că Damila Măciuca va câştiga barajul cu Recolta Stoicăneşti, Olteţul Zătreni speră că pe 19 august nu va avea probleme cu licenţa. „Cu datoriile către AJF Vâlcea vom fi la zi, rămâne de văzut care va fi situaţia terenului de joc pe care vom juca. Dacă între timp vor începe lucrările la baza sportivă multifuncţională din Zătreni atunci s-ar putea să închiriem pentru un an stadionul de la Grădiştea”, a menţionat Nicolae Vîlcu.