După degringolada de la Craiova, HCM Rm. Vâlcea a fost anihilată şi acasă, de CSM Bistriţa

Duminică, 11 februarie, HCM Rm. Vâlcea a pierdut, mai mult decât surprinzător, meciul pe care l-a susţinut, pe teren propriu, în faţa echipei CSM Bistriţa. La capătul unui joc în care au comis nenumărate greşeli, elevele lui Aurelian Roşca au fost învinse cu scorul de 26-21 (după 13-9, la pauză).

Elevele lui Horaţiu Paşca au condus cu 13-7, în minutul 28

Nici de această dată, ca şi în meciul precedent, de la Craiova, parcă nimic nu a mai mers în angrenajul formaţiei vâlcene. Echipa care a obţinut o serie fantastică de şapte victorii la rând (şi 11 în decursul a 12 etape!) nici n-a existat pe teren! După ce au condus cu 1-0 (în minutul 2) şi 2-1 (în minutul 4), Iryna Glibko şi coechipierele sale au cedat complet iniţiativa. Gruparea antrenată de Horaţiu Paşca, secundul selecţionerului Ambros Martin, de la naţionala de handbal feminin a României, a găsit tot mai uşor drumul spre gol şi s-a desprins treptat pe tabela de marcaj. Bistriţencele au marcat de cinci ori la rând, iar după ce au preluat conducerea, 3-2 (în minutul 6), scorul a urcat rapid la 6-2 (în minutul 11), în special pentru că, timp de aproape 7 minute, HCM nu a mai reuşit niciun gol! Diferenţa s-a mărit şi mai mult, iar cea maximă s-a înregistrat în minutul 28, când adversarele aveau şase goluri în plus: 13-7! Pe final de repriză, vâlcencele au marcat de două ori (13-9) şi le-au dat spectatorilor impresia că pot să revină după pauză.

Vâlcencele s-au apropiat la un gol după pauză, şi cam atât…

Şi se părea că aşa va fi, deoarece HCM a început în trombă partea a doua a meciului. Trei goluri consecutive le-au adus pe vâlcence la doar o „lungime” în spatele adversarelor: 12-13, în minutul 35. Elevele lui Horaţiu Paşca nu s-au pierdut însă cu firea, ci dimpotrivă, s-au menţinut în continuare în avantaj, având cel puţin un gol în plus. Mai mult decât atât, după 17-16, în minutul 43, CSM Bistriţa a prins din nou o perioadă bună de joc (sau mai bine zis a profitat de o nouă lipsă de atitudine a vâlcencelor), a marcat de patru ori la rând şi s-a detaşat la 21-16, în minutul 50. Soarta meciului era decisă, chiar dacă HCM a avut o ultimă tresărire de orgoliu şi s-a apropiat până la 21-19, în minutul 53. Finalul de meci a aparţinut în întregime adversarelor, care au câştigat partida cu scor neverosimil: 21-16! Din păcate, HCM n-a putut să profite deloc de oboseala din tabăra adversă, care a venit la Rm. Vâlcea şi fără două dintre jucătoarele sale de bază (portarul Cristina Sântămărean şi extrema stângă Nicoleta Dincă, ambele fiind grav accidentate în această perioadă). (N.C.)