Liga VFotbal

Drăgoești, egalată în minutul 90+5, din penalty, de Bărbătești

Oltul Drăgoești nu a reușit să facă uitată înfrângerea din derby, cu Ionești. Duminică, 30 octombrie, lidera de dinaintea acestei runde a pierdut șefia în Liga a V-a după o remiză, cu Bărbătești. Gazdele au controlat prima repriză, au deschis scorul după 15 minute de joc și au mai avut și alte ocazii de a mări ecartul. Golul a venit din piciorul lui Ciuculan. Alexa a centrat perfect, din stânga, în fața porții, de unde Ciuculan a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Uță, Ciuculan, Ghica au mai amenințat poarta apărată de Oprița. În minutul 35, gazdele au fost surprinse pe contraatac. Borcan a scăpat într-o poziție favorabilă, dar portarul Giumelea a anticipat bine, a ieșit în afara careului și a îndepărtat pericolul. Două minute mai târziu, o greșeală a mijlocul terenului a lui Simion i-a costat pe drăgoeșteni. Juniorul Vlad Borcan a primit mingea neașteptat, în partea stângă, deși faultat, a rămas pe picioare și a finalizat elegant, cu un șut la colțul lung: bară-gol: 1-1. Golul a venit neașteptat pentru elevii lui Tibi Preda, pe un fond de posesie și dominare teritorială. Le-a oferit o doză în plus de încredere jucătorilor lui Ion Deaconu, pentru partea secundă, când au jucat cu mai multă dezinvoltură și au contat mai mult în joc. Prima repriză s-a încheiat, însă, cu o nouă șansă pentru Oltul de 2-1. Ar fi fost un gol antologic. Mingea șutată de Petroșel de la 40 de metri s-a oprit în transversală.

La reluare, în minutul 55, gazdele au avut o altă ocazie. Ghica a ciupit mingea în fața portarului, apoi a căzut. Oficialii de la Drăgoești au cerut penalty. Spre nemulțumirea acestora, arbitrul a considerat că a fost simulare. Același jucător, Ghica, a stat la baza golului care a adus-o pe Drăgoești din nou la timonă. În minutul 72, a insistat pe o minge, în flancul drept și a centrat în afața porții. Alexa a rămas singur. A dat emoții, pentru că părea să-și fi calculat pașii greșit, însă a reușit să se echilibreze și să trimită balonul în poartă. Apărătorii de la Bărbătești l-au certat pe golgheterul Papa că a pierdut mingea în apropiere de mijlocul terenului și astfel s-a ajuns la acest gol. În minutul 84, oaspeții au avut șansa egalării. Borcan, rămăsese singur cu portarul, dar s-a împiedicat de minge și faza s-a stins. Formația din Bărbătești a dat lovitura în prelungiri, în minutul 90+5. A fost o lovitură liberă executată în careu, o învălmășeală pe 11 metri, la care gazdele au solicitat fault în atac. Mingea a ajuns în dreapta, la ”juniorul” Ion Bîrlogeanu, care a scos o lovitură de pedeapsă pentru formația sa. Giumelea nu a reușit să-și ”citească” adversarul. Cîrjan a egalat din punctul cu var. 2-2 a fost și la final. Drăgoești, care nu s-a bazat în acest meci pe unul dintre jucătorii importanți, Ștefan Pană, a pierdut primul loc, dar șansele de promovare rămân intacte. Lupta pentru supremație la Liga a V-a e lungă, grea, echilibrată. Sunt doar opt puncte diferență între locul 1 și locul 9, după 10 etape.