FotbalDiverse

Drăgăşăneanul Alex Păun, foarte aproape de al doilea titlu naţional

Alexandru Păun are un nou sezon de excepţie cu CFR Cluj şi este foarte aproape de a-şi trece în palmares cel de-al doilea titlu naţional consecutiv. Echipa din Ardeal a trecut şi de obstacolul Viitorul Constanţa (cu scorul de 3-1, după ce elevii lui Gică Hagi au condus cu 1-0, la pauză), astfel că mai are doar trei runde de aşteptat până ce se va încununa, din nou, campioană naţională. În partida de luni seară, fotbalistul originar din Drăgăşani a intrat pe teren în minutul 64 (când rezultatul era egal, 1-1), după ce l-a înlocuit pe Valentin Costache.

După victoria extrem de importantă cu Viitorul Constanţa, formaţia antrenată de Dan Petrescu şi-a menţinut avansul de cinci puncte faţă de principala rivală, FCSB. În următoarea rundă, ardelenii vor juca în deplasare, în fieful echipei Astra Giurgiu, meciul urmând a avea loc luni, 6 mai, de la ora 21.00.

Alex Păun a evoluat în 24 de partide pentru CFR Cluj, în Liga I, şi a marcat trei goluri. Drăgăşăneanul a înscris doar în meciurile jucate şi câştigate de ardeleni în deplasare: cu FC Botoşani (5-1), Dinamo Bucureşti (3-0) şi Viitorul Constanţa (1-0). În ultimul dintre acestea, el a punctat decisiv, în minutul 73. În actualul sezon competiţional, vâlceanul a mai bifat alte două prezenţe în Cupa României, una în Champions League (în partida retur cu Malmo FF) şi patru în Europa League (în „dublele” cu Alashkert şi Dudelange). (N.C.)