Doar o formalitate

Oţelul Galaţi – Oltchim Rm. Vâlcea 26-32 (15-18)

* campioana României a câştigat penultimul meci din campionat şi se pregăteşte de sărbătoare

Elevele lui Radu Voina n-au reuşit în deplasarea de la Galaţi să-şi îndeplinească norma, să se impună la o diferenţă de 15 goluri şi astfel să mai câştige o zi liberă. Victoria, totuşi, nu le-a fost pusă la îndoială. Au intrat mai greu în joc, dar şi-au revenit după doar câteva minute. Oţelul a condus cu 3-1, însă după opt minute oaspetele au restabilit egalitatea: 5-5. Până în minutul 20, vâlcencele au lăsat echipa gazdă să spere într-o minune. Oţelul s-a ţinut scai de campioana României, însă nu a reuşit să menţină ritmul până la finalul primului mitan. Oltchim a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri (15-18), dar şi cu speranţa că în partea secundă a întâlnirii va reuşi să se descătuşeze şi să se comporte precum o adevărată campioană, care-şi ţine la respect adversarii. În partea secundă a întâlnirii de la Galaţi lucrurile au mers mai bine pe tabelă pentru echipa pregătită de Radu Voina şi Aurelian Roşca. Chimistele şi-au dublat avantajul şi şi-au făcut astfel jocul mai uşor. Finalul nu a adus nimic bun pentru gălăţence care s-au văzut nevoite să se declare învinse. Oltchim s-a impus cu 32-26 la Galaţi şi se pregăteşte acum de sărbătoare, să fie premiată de FRH.
Pentru Oţelul Galaţi au marcat: Alina Branişte Horjea (8 goluri), Curtean (4), Cioaric (4), Tudor (4), Pavăl (2), Manda (2), Iacob (1), Bodârlău (1).
Oltchim a punctat prin: Valentina Ardean Elisei (12 goluri), Vizitiu (4), Pidpalova (3), Managarova (3), Vînătoru (2), Ozel (2), Manea (2), Farcău (2), Han (1), Beşe (1).

Încă 60 de minute şi gata!
* Oltchim o va întâlni pe Ştiinţa Baia Mare, în ultima etapă a Ligii Naţionale

Duminică, 15 mai, începând cu ora 11.00, va avea loc în Sala Polivalentă din Rm. Vâlcea partida dintre Oltchim şi Ştiinţa Baia Mare, care va fi ultima a echipei vâlcene din actualul sezon de Liga Naţională. Băimărencele vin la Vâlcea precum mielul la tăiat. Nu au nicio şansă în faţa campioanei României, care îşi doreşte un meci-spectacol, pentru a oferi un cadru adecvat evenimentului care va urma după terminarea partidei. Handbalistele băimărene vor fi practic în acest meci doar martore la bucuria vâlcencelor, singura care le-a mai rămas chimistelor după ieşirea timpurie din Liga Campionilor.