Derbiul local, de la junioare I, a fost câştigat de Energetic

andrei iulia handbal hcm rm valcea* Iulia Andrei şi colegele sale s-au impus cu scorul de 37-32 (20-20, la pauză) în partida disputată în faţa formaţiei Centrului Naţional Olimpic de Excelenţă

Miercuri, 29 octombrie, la Energetic, s-a desfăşurat derby-ul local şi totodată cel mai important meci din seria D a Campionatului Naţional de Junioare I, dintre echipa Colegiului Tehnic Energetic şi reprezentanta Centrului Naţional Olimpic de Excelenţă. Înaintea acestei runde, formaţia pregătită de Marius Dănuleţ şi Steluţa Luca ocupa primul loc în clasament cu maxim de puncte, iar trupa Gabrielei Manea Antoneanu se afla pe locul secund, cu cinci meciuri câştigate din şase disputate. Naţional nu a profitat de situaţie pentru a anula diferenţa ce o despărţea de primul loc. Deşi au oferit o replică bună liderului, junioarele I de la CNOE nu au reuşit să se bucure de succes. Au terminat prima repriză la egalitate, scor 20-20, însă au fost surprinse în debutul părţii secunde de Iulia Andrei şi colegele sale, care, în doar câteva minute, au reuşit să se desprindă pe tabelă şi să-şi asigure un avantaj liniştitor pentru tot restul reprizei. Până la urmă, Energetic s-a impus cu scorul de 37-32 în faţa Naţionalului şi şi-a consolidat poziţia de lider în clasament. În derby-ul rundei, ambele formaţii au jucat fără menajamente, au mizat mai mult pe faza ofensivă şi au neglijat apărarea, dovadă că la final s-au consemnat 69 de goluri marcate în 60 de minute de joc, destul de multe chiar şi pentru acest nivel. Altfel, în următoarea etapă, Naţional va sta, iar Energetic va juca în deplasare cu cea de-a treia clasată, CSS Mediaş. Meciul este programat pentru sâmbătă, 1 noiembrie, la ora 10.30. (S.S.)