Liga NationalaHandbal

Debut cu dreptul în retur pentru SCM Rm. Vâlcea! ”Municipalele” se întorc victorioase din Bănie

Înainte de a termina turul, SCM Rm. Vâlcea a disputat prima partidă din retur, imediat după ieșirea din carantina impusă în cazul focarului de COVID-19, izbucnit săptămâna trecută în cadrul lotului. Echipa de handbal de la poalele Capelei a jucat miercuri, 2 februarie, în Bănie. Adversară i-a fost SCM Craiova. Formația pregătită de fostul selecționer, Bogdan Burcea, a fost o ”nucă tare”, cel puțin în prima repriză. Craiovencele au deschis scorul contra Vâlcii din 7 metri. Soția antrenorului, Cristina Zamfir Burcea, a marcat. Tot din 7 metri, oaspetele au egalat prin Glibko. Iulia Andrei a readus echipa gazdă în avantaj, însă ”dubla” pivotului Asma Elghaoui a făcut ca SCM să preia conducerea în minutul 4 (4-8). Părea că nu o va mai ceda și misiunea va deveni una relativ ușoară. Roș-albastrele s-au dus la patru goluri în față. Nikolic, Glibko, Gonzalez și Elghaoui, pe contra-atac, au dat o altă perspectivă jocului. A fost, însă, doar un foc de paie. ”Municipalele” au primit goluri ușoare, pe lipsă de concentrare, multe de la 9 metri. Colac, Hege și Alexandra Andrei au au făcut ca tabela să indice din nou egalitate: 8-8, în minutul 17. Apoi Nikolic a ratat două atacuri, iar Andrei a valorificat două acțiuni ofensive ale Craiovei, care s-a dus în față: 10-8. Formația din Bănie a avut și trei goluri avans. Ștefania Jipa a adus bucuria în tabăra gazdelor. Nu a durat, însă, prea mult. Vâlcea și-a revenit din ”pumni”, iar finalul reprizei i-a aparținut, în ciuda faptului că jocul nu a strălucit. În minutul 25, Glibko a egalat dintr-un 7 metri obținut de Asma Elghaoui, iar imediat Nikolic a readus formația din Zăvoi la timonă (12-13). Scorul pauzei, 14-16, a fost stabilit de Cristina Florica, care a trimis o boltă, din extremă, peste portarul Craiovei.

Elevele lui Bent Dahl au păstrat ritmul și în partea secundă. Au câștigat repriza la diferență de chiar trei goluri, cu 18-15. Gazdele nu s-au apropiat la mai mult de două goluri. În minutul 53, după o minge apărată de Hosu, Klicovac s-a remarcat pe semicerc, înscriind un gol cu spatele la poartă, ce a contat pentru scorul de 25-29.  La scorul de 28-33, Nikolic a ratat o aruncare de la 7 metri. Gazdele au marcat, înscă scorul final a fost stabilit de Liscevic: 29-34. Și Glibko a ratat din 7 metri, în minutul 39, însă mingea i-a revenit și a doua oară a găsit ținta.

Marin, Lupei și Dăscălete nu au fost utilizate în acest meci. Rus a intrat doar la 7 metri, Dahl mizând pe Hosu între buturi. Au lipsit Stamin, Levchenko și Isabell Roch.

Următorul meci oficial al echipei vâlcene va fi sâmbătă, 5 februarie, de la ora 17.00, în Sala Traian, contra formației franceze Chambray Touraine, partidă contând pentru prima etapă din returul fazei grupelor a EHF European League. În Liga Florilor, ”municipalele” mai joacă miercuri, 9 februarie, derby-ul cu Rapid, rămas restant din ultima etapă a turului.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat în Bănie: Glibko (de opt ori), Nikolic (7 goluri), Florica (6), Gonzalez (4), Elghaoui (3), Liscevic (3), Klicovac (2), Gorshenina (1). Craiova a punctat prin: Alexandra Andrei (fostă jucătoare a Vâlcii), autoare a 11 goluri, Cîrstea (6), Loken (4), Zamfir (3), Jipa (2), Colac (2), Tudorică (1).