Liga IIIFără categorie

Flacăra a ”ars” Alexandria, singura echipă neînvinsă din Seria a VI-a a Ligii a III-a

Nu e de glumă cu Flacăra! Formația pregătită de Adi Popa și Marian Deaconescu a obținut un nou succes în Liga a III-a, al cincilea din acest sezon, care o înscrie în lupta pentru primul loc. Se poate spune că a reușit minunea. A învins singura echipă imbatabilă în primele șase etape, cea mai în formă grupare din serie, CSM Alexandria. ”Cocoșii” au câștigat la limită, cu 1-0, însă au mai avut ocazii să înscrie. În prima repriză, chiar clare. Printre ”ratangii” s-a aflat și Adi Popa, care din postură de singur cu portarul nu a ales cea mai bună soluție pentru finalizare. Trașcă, Precup au mai trecut pe lângă deschiderea scorului. Cionac, Dinu au mai avut șanse de a puncta. Diferența a fost făcută de Dobrescu. Banca a fost inspirată. Radu a intrat pe teren în minutul 70 și a marcat în minutul 83. Oaspeții au avut o bară la 0-0.

Reușita lui Dobrescu a adus bucuria în Treapt. Prin acest succes de răsunet, Flacăra s-a apropiat la doar un punct de primul loc. Jucătorii viceliderei au reamintit, la final, că ei și-au făcut datoria și așteaptă răsplata, achitarea restanțelor. O parte din probleme s-au rezolvat, dar a mai rămas o diferență. Cu siguranță, rezultatele bune îi vor determina pe conducători să facă toate eforturile pentru ca fotbaliștilor să nu le lipsească nimic și să rămână concentrați pe campionat.

Pentru a evidenția și mai mult succesul Flacărei, trebuie menționat și că Alexandria avea un singur gol primit în șase etape. Horezu l-a înscris pe al doilea.

”Este o victorie foarte importantă, muncită. Am întâlnit o echipă puternică, lidera seriei, care nu pierduse niciun meci până în această rundă. Îi felicit pe băieți, pentru dăruire și pentru cele trei puncte”, a transmis Adi Popa.

Și în acest meci, lovitura de începere a fost dată de o fostă glorie a fotbalului horezean. Vily Monea s-a aflat la centru, în startul partidei.

Pentru Flacăra au evoluat: Sporea – Pintilie, Mocioacă, Bărbuți, Ivan, Cioinac, Ovidiu Popescu, Stanciu, Precup, Trașcă și Adi Popa. Au mai intrat: Dinu, Dobrescu și Habet.