Liga IIIFotbal

Dăești, din nou pe drumul cel bun! ”Vulturii” au rezolvat meciul cu Roșiori în cinci minute

După o săptămână agitată, în care a pierdut de două ori, în Cupă și în Liga a III-a, la Alexandria, conducerea clubului Viitorul Dăești și jucătorii au reușit să gestioneze bine situația. Vineri după-amiază, elevii lui Călin Cojocaru au revenit pe drumul cel bun. Au obținut o victorie importantă, în fața unei echipe care nu pierduse în primele două runde, Sporting Roșiori. Nu fără emoții. Prima repriză a fost câștigată de teleormăneni. Spre finalul celor 45 de minute, un fost jucător de la Dăești, Raul Călin, și-a învins coechipierul din sezonul precedent, pe Iustin Lungu. Oaspeții au scăpat pe o contră. Călin a reușit să înscrie dintre trei apărători ai Dăeștiului. Trupa din Fedeleșoiu a avut reacție. Pauza a fost un sfetnic bun.

La revenirea de la vestiare, lucrurile au stat mult mai bine pentru dăeșteni, care au avut puterea să revină pe tabelă. În minutul 67, Samson, intrat după pauză, a centrat din stânga, în dreapta, peste careu, iar Anghelina, cu capul, în diagonală, a trimis balonul în poartă: 1-1. Cinci minute mai târziu, Viitorul a trecut în avantaj. O centrare venită din dreapta, de data aceasta, l-a găsit pe 11 metri pe Dragoș Popa, tânărul atacant proaspăt transferat la trupa din Fedeleșoiu de la Craiova. Popa a marcat, la fel ca Anghelina, tot cu capul. 2-1 a fost și la final. Trei puncte, care se adaugă la alte trei din prima etapă.

”În prima repriză am jucat mai crispat. Am primit gol înainte de pauză, după o ocazie bună a noastră, o lovitură liberă. Pîrvulescu a trecut pe lângă deschiderea scorului. Oaspeții ne-au surprins pe contră. Repriza a doua am controlat-o, spun eu, am marcat de două ori și ne-am mai creat și alte ocazii. Nu au fost zile tensionate. Din contră, aș putea spune că a fost o săptămână bună, că ne-am pregătit mult mai bine, de exemplu, decât în precedentele două. A revenit și Samson. El a intrat în debutul părții secunde. Îl așteptăm și pe Vasile. Sperăm să se rezolve cât mai rapid și situația celor doi pe care ne-am bazat în perioada de pregătire, Iordache se pregătește bine pentru a reveni pe teren. Cu siguranță o să fim o echipă puternică. Am avut niște probleme la început, a trebuit să reconstruim, am jucat în primul meci oficial fără patru jucători pe care ne-am bazat la ultimul amical, cu Craiova 2, dar acum se îndreaptă lucrurile. Am avut o atitudine bună cu Roșiori. A marcat și un jucător proaspăt transferat, Popa. E un băiat de caracter, are calități bune, s-a integrat bine la Dăești”, a declarat antrenorul Dăeștiului, Călin Cojocaru, la finalul întâlnirii cu Roșiori.

În următoarea etapă, Viitorul va înfrunta echipa satelit a Universității Craiova, pe care a învins-o cu 6-0 la ultimul duel. Era, însă, un amical, iar dăeștenii nu se gândesc să cadă în capcană și să creadă că partida din campionat e dinainte câștigată. Referitor la aceasta trebuie spus că va avea loc miercuri, 14 septembrie, la Fedeleșoiu.

”O parte din jucătorii noștri au o competiție importantă la sfârșitul săptămânii viitoare, la minifotbal, de nivel european. Am ajuns la un consens. E bine să existe înțelegere, să ne respectăm. Am primit acceptul, am comunicat bine și cu cei de la Craiova și le mulțumim că au înțeles situația. Ne așteaptă un meci greu și trebuie să-l tratăm ca atare”, a mai adăugat tehnicianul trupei din Fedeleșoiu.

În partida cu Roșiori au evoluat pentru Dăești: Lungu – Pîrvulescu, Munteanu, Ghiță, Pîrvu, Anghelina, Garcia, Grecu, Pahama, Popa și Nicula. Au mai intrat: Samson, Manole, Popolan și Bîrzan.