Să curgă șampania! Un nou capitol, la Costești!

Abonatul apelat are telefonul închis sau nu se află în aria de acoperire a rețelei mobile. După o victorie în deplasare, așa se întâmplă. Adversarii seacă fântânile, otrăvesc izvoarele, dau foc satului, taie semnalul. Glumim, bineînțeles. Vestea serii de vineri pentru fotbalul vâlcean este aceea că Minerul Costești a început un nou capitol în Liga a III-a, care are perspective bune. După punctul din etapa trecută, de acasă, cu Potcoava, Marius Vlădoi, Larry Nicolaescu și compania au reușit să se bucure de succes. Victoria a fost obținută la Colonești. ”Minerii” s-au impus cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost marcate în debutul partidei. Radu Filip, transferat de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu, a deschis scorul în minutul 7, după o lovitură liberă din dreapta, executată de Ion Marian. După un sfert de oră de joc, Filip și-a trecut în cont și assist-ul. A centrat pentru Dan Fierbințeanu, fost jucător la Dăești, care a dublat diferența. Costești a provocat a treia înfrângere pentru Colonești, formație care în runda precedentă a pierdut în Treapt cu 3-0.

”Nu trebuie să facem comparații cu ce a fost anul trecut, să calculăm. E o nouă echipă. Pe lângă rezultate contează și acest lucru, că începem să arătăm, într-adevăr, ca o echipă. Putea fi și mai bine, poate dacă reușeam să facem un cantonament împreună. Dar de-abia începem să ne cunoaștem. Cred că nu avem mai mult de 12 antrenamente în această formulă. Am cam definitivat lotul. Mai așteptăm un portar. Nu știu câți, în situația noastră, s-ar fi încumetat la o astfel de provocare, să plece pe un nou drum, în Liga a III-a când cu două săptămâni înainte nu aveam nimic, rămăsesem patru jucători din vechea echipă. Dar uite că așa săraci cum suntem, am reușit să formăm un lot din care fac parte și jucători care au evoluat mai sus. Nu ne îmbătăm cu apă rece. Trebuie să muncim în continuare, să demonstrăm că putem mai mult. La Colonești am început foarte bine, am marcat rapid, am dublat avantajul, apoi s-a mai echilibrat jocul. În repriza a doua a fost mai greu, dar am reușit să conservăm rezultatul, să nu primim gol. În runda viitoare ne așteaptă un meci dificil acasă. Jucăm cu Turnu Măgurele”, a spus Marius Vlădoi, după prima victorie din acest sezon de Liga a III-a.

Și-au adus contribuția la rezultat: Vlădoi – I. Marian, Nicolaescu, Stanca, Vasilescu, Cotolan, Neacșa, Enache, Fierbințeanu, Tisanu, Radu Filip. Au mai jucat: Denis Negoiță, Militaru, Mihăiescu și Bia Juan.

Înainte de deplasarea de la Colonești, trupa din Costești a mai ajuns la un acord cu Giani Stere, jucător legitimat ultima dată la Metaloglobus, aflat la un moment dat și în curtea lui Dinamo.