CSM Slatina a câștigat la scor de tenis partida de la Orlești. Minerul, tot mai departe de evitarea retrogradării

Ziua de sâmbătă, 13 noiembrie, a fost cu adevărat cu ghinion pentru Minerul Costești, care a pierdut o nouă partidă în Liga a III-a. De această dată, înfrângerea a fost una usturătoare. Vâlcenii au cedat la scor de tenis, cu 6-0, în confruntarea cu cea de-a doua clasată, CSM Slatina. Formația olteană nu a fost încurcată nici de terenul mic de la Orlești. Și-a îndeplinit obiectivul, răzbunând oarecum rezultatul din tur, când a scos doar un punct din duelul cu trupa lui Marius Vlădoi.

Doman a fost aproape de deschiderea scorului după un sfert de oră de joc. Mingea s-a oprit în transversală. Bara nu a mai ajutat echipa vâlceană în minutul 16, când același jucător a reluat balonul cu capul în plasă: 0-1. Defensiva Minerului a păstrat diferența minimă până spre finalul reprizei. Cu cinci minute înainte de pauză, Manea a dublat avantajul echipei din Olt. La reluare, tot Slatina a avut inițiativa. În debutul părții secunde, vicelidera a dus scorul la 3-0, după o minge pierdută prea ușor de Costești. Popovici și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Gazdele au încercat să limiteze proporțiile scorului. Finalul de meci a adus, însă, alte trei goluri pentru echipa vizitatoare. În ultimele 10 minute, Cincă, din nou Popovici și Deta au adâncit rana ”minerilor”, care pentru a doua oară în acest sezon s-au văzut învinși cu 6-0. Au mai pierdut de o astfel de manieră doar în prima etapă, la Craiova 2.

Din păcate, viitorul echipei rămâne sumbru în Liga a III-a. Formația de pe locul 9, Petrolul Potcoava, și-a adăugat alte trei puncte în această rundă și s-a dus la șapte în fața ultimei clasate, în condițiile în care nu a disputat încă restanța cu Filiași. Alte trei echipe se află la egalitate de puncte, 14, cu 10 peste Costești, grupare care, în etapa viitoare, va juca tot pe teren propriu, de această dată cu Sporting Roșiori.