Liga IIIFotbal

Viitorul Dăești a mai scăpat de un adversar incomod. Florin Costea, decisiv la Roșiori

În 11 etape, în afara celor opt victorii și două înfrângeri, Viitorul Dăești a înregistrat și o remiză, 0-0, pe teren propriu, în confruntarea cu Sporting Roșiori. Practic, au fost singurele puncte pierdute pe teren propriu în acest sezon de lidera Seriei a VI-a a Ligii a III-a. A venit momentul ca Adi Popa și colegii săi să cunoască și cum este să câștigi în fața formației din Roșiori. ”Gașca nebună” de la Fedeleșoiu s-a impus cu scorul de 2-1 la Roșiori. Misiunea nu a fost deloc ușoară. Teleormănenii și-au vândut scump pielea. Deschiderea scorului în acest meci s-a produs în minutul 17. Sebi Preda a făcut pressing în careul advers și a recuperat balonul, i-a pasat lui Ceapă, care, din 5 metri, cu latul, a împins balonul în poartă. Lidera nu a putut să-și conserve avantajul minim. În minutul 30, după o acțiune în banda dreaptă, o centrare, o minge respinsă, balonul a ajuns la Călin, care l-a învins pe Păușescu, portarul Viitorului, cu un șut din 10 metri: 1-1. Înaintea egalării, gazdele au rămas în inferioritate numerică. O simulare a fost penalizată de arbitru cu al doilea galben. În ciuda momentului greu, Sporting nu a făcut pasul înapoi.

Diferența a fost făcută în partea secundă. Florin Costea, intrat pe teren de vreo 7-8 minute, a marcat golul decisiv în apropiere de minutul 70. ”Cioară” pare să-și fi recăpătat apetitul pentru gol. După opt etape în care nu a marcat deloc, au urmat patru meciuri bune. În trei dintre ele a înscris. Pare să se simtă ca peștele în apă în duelurile cu teleormănenii. Și-a trecut în cont dubla cu Alexandria, iar acum, cu Roșiori, a decis meciul. Atacantul Dăeștiului a mai punctat și cu Potcoava. În ultimele patru etape, doar la Filiași nu a avut inspirație.

”Am mai avut ocazii. Puteam să înscriem pentru 3-1, dar și ei ne puteau egala. Ne bucurăm pentru cele trei puncte. A fost un meci foarte greu. Felicitări tuturor băieților pentru efortul depus, că am rămas concentrați până la final. Așa va fi mereu, toate partidele sunt dificile. Luăm joc cu joc, nu ne uităm la celelalte rezultate. Întotdeauna cel mai greu e cel care vine. Acum mergem la Colonești. Avem câteva zile la dispoziție pentru a pregăti meciul”, a spus Adi Popa, după victoria de la Roșiori.

În această rundă, Viitorul Dăești a mizat pe jucătorii: Păușescu – Samson, Pîrvulescu, Munteanu, Grosu, Iordache, Precup, Vasile, Mitru, Preda, Ceapă. Au mai intrat: Costea, Mocioacă, A. Popa, Roșianu, Pîrvu.