Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
DiverseHandbal

SCM Rm. Vâlcea, cu un pas și jumătate în grupele EHF European League! Campioana Spaniei, răpusă în Sala Traian

Sâmbătă, 13 noiembrie, SCM Rm. Vâlcea a disputat primul meci european din acest sezon. În turul 3 preliminar al EHF European League, formația de la poalele Capelei a primit vizita campioanei Spaniei, Super Amara Bera Bera. Din păcate, partida s-a jucat fără spectatori, spre deosebire de altele de la acest nivel, și din Champions League, din țări vecine, unde accesul publicului este permis, iar sălile de joc sunt pline până la refuz. În liniștea din Sala ”Traian”, ”municipalele” nu s-au putut concentra suficient. Au făcut o primă repriză mai slabă, iar oaspetele au intrat la pauză în avantaj. Până să-și dea seama vâlcencele că a început jocul, era deja 3-0 pentru Bera Bera. Bent Dahl a încercat imediat să le reamintească elevelor sale că jocul e în plină desfășurare, însă acestea au rămas fără reacție. Ibericele s-au dus rapid la șase goluri în față. S-au încălzit mai greu handbalistele Vâlcii, dar până la urmă și-au intrat în ”mână”, ajutate fiind și de cele câteva intervenții bune ale portarului german Isabell Roch. Spre finalul reprizei au echilibrat jocul. S-a făcut 12-12 și deja altele erau perspectivele și tonusul. Iryna Glibko (principalul om de gol al gazdelor în prima repriză și per ansamblul meciului) și colegele sale nu au putut să facă următorul pas. Primul mitan s-a încheiat favorabil campioanei Spaniei, care a intrat la vestiare cu un avans de trei goluri: 13-16.

În partea secundă, SCM a arătat total diferit. Parcă a fost altă echipă. ”Muștruluiala” de la pauză primită din partea lui Bent Dahl a avut efect asupra psihicului jucătoarelor de la Vâlcea. Au câștigat repriza cu scorul de 21-12. În minutul 42, ”municipalele” au trecut pentru prima dată la timonă (scor 20-19). Pivotul Asma Elghaoui, aflată într-o dispoziție bună de joc, a adus echipa de la poalele Capelei în avantaj. Ultimul sfert de oră a fost aproape perfect pentru SCM, care a obținut o victorie clară, care, cu puțină atenția, putea fi chiar și mai categorică de atât: scor final 34-28. Diferență de șase goluri, care transformă echipa vâlceană în favorită la calificarea în grupele EHF European League. Mai e, totuși, de jucat un meci. Antrenorul norvegian va trebui să mențină echipa cu picioarele pe pământ, pentru că orice avantaj poate fi pierdut, într-o zi proastă, cu o repriză precum prima din acest meci. Bera Bera a mai produs surprize. Și în turul precedent, după 27-27 acasă, la San Sebastian, spaniolele au câștigat returul cu Paris 92, din deplasare, la diferență de cinci goluri (26-21) și au mers mai departe în competiție.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au punctat în acest meci: Glibko (de 10 ori), Elghaoui (8), Liscevic (6), Gorshenina (4), Florica (3), Gonzalez (1), Klicovac (1), Levchenko (1).

Pentru Super Amara Bera Bera au marcat: Oliveira (7), Hernandez (4), Echeverria (4), Loidi (4), De la Vega (3), Romero (2), Coronado (2), Arrojeria (1), Calvo (1).

Returul dintre SCM și Bera Bera, de la San Sebastian, va avea loc sâmbătă, 20 noiembrie, de la ora 17.00. Până atunci, Florica & Co. vor mai juca și meciul cu Zalău (ultimul din campionatul intern din acest an), tot în deplasare. Acesta se va desfășura joi, 18 noiembrie, de la ora 16.00.