CSM București, mai bună decât Vâlcea în ultimul derby al sezonului

Joi, 20 mai, la Sf. Gheorghe s-a disputat ultimul derby al sezonului în Liga Florilor. SCM Rm. Vâlcea a înfruntat din nou marea rivală din ultimii ani, din lupta pentru primul loc, pe CSM București. Anul acesta, atipic din toate punctele de vedere, a fost al grupării din Capitală, care și-a reconfirmat postura de lideră și în acest ultim duel. Trupa lui Adi Vasile a început în forță partida, reușind să se desprindă la patru goluri după patru minute de joc. Florentin Pera a simțit vulnerabilitatea elevelor sale și le-a liniștit la time-out. ”Municipalele” au revenit în joc, iar în minutul 17 au preluat pentru prima dată conducerea, după reușita Asmei Elghaoui (9-8). A fost o perioadă mai bună de joc pentru formația de la poalele Capelei, care a scăzut, însă, din nou ritmul pe final de repriză, iar CSM s-a dus iar în față. La pauză, Neagu și colegele sale conduceau cu 17-13. Partea secundă i-a aparținut în totalitate liderei. Nu s-a pus problema învingătoarei. Bucureștencele au câștigat confruntarea cu scorul de 32-26 și pot sărbători deja pentru cucerirea titlului național. SCM rămâne pe locul 3, cu șanse minime să mai ajungă pe 2.

La turneul de la Sf. Gheorghe, Liscevic & Co. mai au două meciuri de jucat, sâmbătă, cu CSM Galați, de la 10.15 și duminică, 23 mai, cu Dunărea Brăila, de la ora 14.15.

În partida cu București, pentru Vâlcea au marcat: Liscevic (8 goluri), Glibko (6), Lopez (2), Aardahl (2), Gonzalez (2), Elghaoui (2), Florica (2), Nikolic (1), Fernandez (1).

CSM București a punctat prin: Neagu (10 goluri), Pintea (9), Omoregie (4), Lazovic (3), Moisă (2), Bazaliu (2), Martin (1), Cvijic (1).