Volei

CS CET Govora, pe locul 3 în Divizia A2

marius margaritÎn perioada 13-15 mai, la Galaţi, s-a desfăşurat turneul final de promovare din cadrul Campionatului Naţional de volei rezervat Diviziei A2. Alături de echipa Clubului Sportiv CET Govora, condus de preşedintele Cito Drăgan, la această competiţie au mai participat CS „U” Galaţi, CSM Focşani şi CS Argeş Volei Piteşti. În prima zi a competiţiei, vâlcencele s-au impus categoric în faţa grupării din Focşani, cu scorul de 3-0 (25-17, 25-15 şi 25-17), iar în ziua următoare, au pierdut meciul cu adversarele lor din Piteşti. Argeşencele au dat dovadă de competitivitate şi au arătat cât de mult îşi doresc să câştige, învingându-le pe vâlcence în primul set la 11 puncte. Potrivit antrenorilor Nicoleta şi Marius Mărgărit, fetele şi-au revenit în al doilea set, iar la un moment dat, au condus cu 24-23. Acest lucru nu a fost însă suficient pentru câştigarea setului. După o greşeală de serviciu a Biancăi Firan, soarta meciului s-au schimbat din nou în favoarea sportivelor de la CS Argeş Volei. În continuare, vâlcenele au pierdut setul 3 la 22 de puncte. Ultima zi a competiţiei le-a adus pe voleibalistele de la CET Govora faţă în faţă cu echipa din Galaţi, care a şi obţinut victoria asupra partidei, de asemenea cu 3-0. În urma rezultatelor obţinute, ordinea echipelor în clasamentul final a fost stabilită astfel: 1. CS „U” Galaţi, 2. CS Argeş Volei, 3. CS CET Govora şi 4. CSM Focşani.
„Primul meci, cu echipa din Focşani, a fost foarte bun pentru fetele noastre. Am câştigat surprinzător de repede şi uşor. Întreaga formaţie a jucat bine, însă, în mod deosebit, s-au remarcat Simona Bîrzan, Luiza Dinu şi Alexandra Ciucu. Ele au fost apreciate la finalul competiţiei de toţi antrenorii şi arbitrii ca fiind unele dintre cele mai valoroase jucătoare ale turneului. Din patru premii individuale, două au fost oferite sportivelor de la Rm. Vâlcea, Simona Bîrzan fiind cea mai bună trăgătoare, iar Alexandra Ciucu, cel mai bun libero. Despre partida cu echipa din Galaţi vă pot spune că nu am putut face faţă ritmului pe care l-au impus în joc. Am pierdut primul set la 10 puncte, setul 2 la 16 şi ultimul la 18. Cu toate acestea, seturile 2 şi 3 consider că au fost ceva mai disputate, chiar dacă era foarte clar că jucătoarele din Galaţi sunt mai bune şi mai experimentate decât noi. Pentru noi, locul 3 echivalează cu o medalie de bronz, iar faptul că, din 16 echipe, am terminat pe poziţia a treia, eu spun că reprezintă un rezultat pe care ni l-am dorit, dar nu întotdeauna am crezut că îl vom obţine. Poate dacă fetele reuşeau să se mobilizeze în momentul decisiv al turneului, adică în setul 2 al meciului cu piteştencele, clasamentul ar fi fost altul. Vreau să precizez că domnul preşedinte, Cito Drăgan, ne-a fost alături tot timpul, suferind şi bucurându-se odată cu noi”, ne-a declarat Marius Mărgărit. (O.D.)