Liga IIIFotbal

Cozia s-a întors cu un punct de la Potcoava

Cozia continuă să facă jocuri bune în Liga a III-a. După victoria de pe teren propriu, sâmbătă a reușit să se întoarcă cu un punct din deplasare. Meciul de la Potcoava s-a încheiat cu o remiză albă, 0-0. Trupa din stațiune a avut șanse să tranșeze meciul în favoarea sa în prima repriză. A ratat două ocazii mari. Ghighilicea, aflat la debut în tricoul celor de la Călimănești, a trimis o pasă pe culoar pentru Mădălin Chiripuș. Chiri Jr. a avut ghinion. A trimis balonul în bară. Apoi Zotică, din 8 metri, a fost aproape de deschiderea scorului. Portarul gazdelor a avut o intervenție providențială. Pentru antrenorul Vasile Ilinca partida de la Potcoava a fost prima, în această postură, la Liga a III-a.

”Suntem mulțumiți că am plecat cu un punct de aici, dar se putea și mai bine. Am avut ocazii, și gazdele câteva, dar cele mari ne-au aparținut nouă. De două ori am ratat din situații mai multe decât favorabile. Am jucat din nou foarte bine pe faza de apărare, am fost organizați, muncim mult să menținem nivelul. Au revenit acum și o parte din jucători. Mazilu a intrat a doua repriză. Rădoi nu a jucat, dar i-a expirat suspendarea. A debutat și Ghighilicea, iar în meciul următor revine și Alexandru Ștefan”, a precizat Vasile Ilinca, după debutul pe banca echipei din Călimănești într-un meci de Liga a III-a.

În partida de la Potcoava, Cozia s-a bazat pe jucătorii: Borz – Proteasa, Marian Chiripuș, Kelemen, Mădălin Chiripuș, Duca, Zotică (Bîrziche, 83), Sîrbu, Dobrin (Zamura, 83), Ghighilicea (Marinaș, 70), Horumbă (Mazilu, 70).

Cu patru puncte în trei etape, Cozia ocupă locul 6 în Seria a VI-a a Ligii a III-a. Sâmbătă, 17 septembrie, la Călimănești vine ultima clasată din acest moment (echipă de play-off în sezonul trecut), Vedița Colonești.