Fără categorie

9 goluri, ploaie și curcubeu pe ”cerul” Ioneștiului

Oltul Ionești a bifat sâmbătă a treia victorie din tot atâtea meciuri disputate, în Liga a V-a. Formația pregătită de Iulică Dincă s-a impus cu scorul de 6-3 la Vlădești. Au fost 9 goluri, o ploaie rece, spre final și un curcubeu spectaculos. Jocul a început de la scorul de 1-0 pentru gazde. Cosmin Olaru a avut o execuție de top. Din cercul de la centrul terenului, aproape de zona mediană, din lovitură liberă, ”Botoșel” a trimis balonul direct la vinclu. Mingea s-a dus glonț, de parcă a fost pusă cu mâna. Vlădești nu a putut să țină de avantajul minim. Zece minute mai târziu, ”Neamțul” Văduva a restabilit echilibrul, iar înainte de pauză, în minutul 40, Fernando Marinescu a preluat în partea stângă balonul pe piept și din drop l-a trimis în plasă: 1-2.

Ioneștenii au intrat bine în joc după revenirea de la vestiare și s-au desprins pe tabelă. Marinescu a dus scorul la 1-3, în minutul 46, iar Ruiu, în minutul 53, a scăpat în dreapta și a șutat cu efect, peste portar: 1-4. În minutul 60, după o lovitură liberă, Tița a marcat cu capul și a redus din diferență (2-4), dar ea s-a refăcut în minutul 70. Burtoi și-a trecut numele pe lista marcatorilor (2-5). În minutul 77 a fost rândul lui Emil Zaharioiu să se evidențieze. Căpitanul Ioneștiului, din dreapta, dintr-un unghi greu, a avut o execuție perfectă. A trimis balonul la vinclu (2-6). ”Setul” a fost închis în minutul 90 de Andrei Neagoe: 3-6, scor final.