Costești a depășit pragul psihologic! Dăești a împărțit punctele frățește cu două dintre echipele de Liga a III-a vâlcene

Vineri după-amiază, în debutul ultimei runde a turului Ligii a III-a, a avut loc un ultim duel vâlcean din prima parte a sezonului. Minerul Costești a primit vizita echipei din Dăești. Pentru a urca și a rămâne pe loc de play-off, trupa lui Călin Cojocaru avea nevoie de o victorie. Și gazdele erau în foame de puncte. Însă, ca și partida de la Fedeleșoiu, dintre Dăești și Horezu, din etapa precedentă, și acest derby local s-a terminat la egalitate. A fost o remiză cu goluri de această dată.

Oaspeții au deschis scorul rapid, în minutul 6. Tiihonen i-a trimis o pasă pe culoar lui Garcia, care a preluat, a condus balonul spre dreapta și din unghi a șutat, învingându-l pe fostul coechipier, Denis Vlădoi. Începutul era promițător. Părea că vom asista la o partidă deschisă, cu faze de poartă și multe goluri. Nu s-a întâmplat așa.

La mijlocul reprizei, au amenințat și ”minerii” poarta adversă. Ion Marian, dintr-o lovitură liberă, a centrat în careu, Cotolan s-a aflat într-o situație bună, dar din 5 metri, nu a reușit să împingă balonul în plasă. Din tabăra Costeștiului, Vasilescu a mai încercat să surprindă cu o execuție tot din lovitură liberă. A fost aproape de ”țintă”. La poarta cealaltă, Garcia a trimis un șut periculos, care a contat, însă, doar pentru statistică. Pe final de repriză s-au mai contabilizat două situații bune de a înscrie, câte una în fiecare tabără. O centrare venită din dreapta a surprins oaspeții. Enache a câștigat prim planul în duelul cu portarul advers, dar a șutat din prima, pe lângă poartă. Apoi Tiihonen, în partea cealaltă, a ratat preluarea în careu. Rămăsese singur cu Vlădoi.

În partea secundă s-a marcat tot un gol. Elevii lui Marius Vlădoi au egalat în minutul 61. Mihăescu a prins un șut bun, Lungu a respins, dar doar până la Cătălin Cotolan, care a trimis balonul în plasă: 1-1. Ion Marian l-a mai încercat o dată pe Lungu, cu un șut din lovitură liberă, dar Iustin a fost pe minge. Și Denis Vlădoi s-a evidențiat în minutul 77, la șutul lui Popa și a respins balonul în corner, de sub transversală. Pe final de partidă, dăeștenii au pus mai multă presiune la poarta Minerului, dar fără rezultat pe tabelă. Nu au putut obține mai mult de un punct. În minutul 90+5, Samson a primit cartonaș roșu (pentru cumul de avertismente), pentru o presupusă simulare. El oricum era indisponibil în etapa viitoare, pentru patru galbene.

Cu acest punct, Viitorul Dăești a urcat pe loc de play-off (4), dar doar temporar, până mâine, când se dispută și celelalte meciuri ale etapei. Costești a depășit pragul psihologic, de patru puncte. A ajuns la cinci, dar rămâne pe penultimul loc în serie. Așteaptă, însă, cu încredere returul și meciul din etapa viitoare, cu Craiova 2, în care are de luat o revanșă după înfrângerea drastică din tur.

Minerul Costești: D. Vlădoi – Fierbințeanu, Enache, Vasilescu, Cotolan, I. Marian, Tisanu, Negoiță, Gruinea, Stanca, Mihăescu. Au mai jucat: Cătălin Ion, Bia Gonzalez.

Viitorul Dăești: Lungu – Wilfred, Munteanu, Diaconescu, Ghiță, Iordache, Nwabueze, Pahama, Garcia, Tiihonen, Popa. Au mai intrat: Saleh, Anghelina, Nicula.