Cosmin Văcaru, decisiv în derby-ul dintre AS Mihăeşti şi AS Rm. Vâlcea 2016

* atacantul liderei din Seria Est a Ligii a IV-a a dat o pasă de gol, a scos un penalti şi a marcat de trei ori

Duminică, 24 septembrie, la Mihăeşti, s-a desfăşurat derby-ul Seriei Est a Ligii a IV-a, dintre primele două clasate de dinaintea acestei runde, AS Mihăeşti şi AS Rm. Vâlcea 2016. Se anunţa un meci aprig disputat, echilibrat, însă s-a jucat de la egal la egal doar în prima repriză. Gazdele au deschis scorul după un sfert de oră de joc, profitând de o „scăpare” în defensiva adversarilor. Golgheterul echipei, Cosmin Văcaru, a marcat pentru 1-0, însă la jumătatea reprizei s-a făcut 1-1. Alexandru Bădiţă a restabilit egalitatea. În partea secundă, formaţia lui Costel Gaiţă şi Valentin Ban a cedat iniţiativa. „Jandarmii” se aşteptau ca balanţa să încline în favoarea lor, după ce în minutul 52 portarul gazdelor, George Vîlceanu, s-a accidentat, iar în locul său a intrat un jucător de câmp, fără experienţă între buturi, însă Văcaru i-a învins aproape de unul singur. După golul din prima repriză, Văcaru l-a servit perfect, în minutul 53, pe mai tânărul său coleg Marian Stoica (jucător care a dus scorul la 2-1), apoi, în minutul 66, a marcat pentru 3-1. Tot Văcaru a scos un penalti cu un sfert de oră înainte de final, transformat de sărbătoritul zilei, Dan Smarandache, alias „Byu”, iar în minutul 93, a pus cireaşa pe tort, înscriind un euro-gol. S-a terminat 5-1. Cosmin a marcat, aşadar, de trei ori, a dat o pasă de gol şi a mai scos şi un penalti, fiind, de departe, cel mai bun jucător al derby-ului. „Le urăm «La mulţi ani» celor doi sărbătoriţi, Dan Smarandache, care a împlinit 38 de ani şi Cosmin Câţă, din Anglia, care ne va asigura treninguri pentru echipă. Mulţumesc domnului primar Constantin Bărzăgeanu, care este tot timpul alături de noi, celui mai vechi preşedinte din fotbalul vâlcean, Ion Popescu, lui Giovani, persoana care ne susţine după meci la ieşirile noastre în aer liber şi întregii echipe, care pentru mine este ca o a doua familie. Dedicăm această victorie tuturor celor care sunt alături de echipă şi suporterilor care vin în număr tot mai mare să ne susţină, de la o săptămână la alta”, a transmis antrenorul Cristi Rădulescu după victoria din derby. Trupa coordonată de acesta şi de Marinel Mazilu a rămas, aşadar, pe primul loc în clasament. Are 18 puncte, în şapte etape. Mihăeştenii au suferit o singură sincopă, în partida cu Sporting Galicea. În etapa a opta, AS Mihăeşti va întâlni, în deplasare, penultima clasată, pe Progresul Buneşti, în timp ce AS Rm. Vâlcea 2016 o va înfrunta, la Budeşti, pe Oltul Ioneşti.