Conexin Runcu, performera Seriei I în prima etapă

Dinca Iulica* gruparea lui Iulică Dincă s-a impus fără probleme în faţa Oltului Dăeşti

După ce în sezonul trecut a ratat la „mustaţă” primul loc, Conexin Runcu a decis în această vară să-şi consolideze lotul pentru a-şi spori şansele de a ajunge la capătul noului campionat în Liga a IV-a. Printre cei nou veniţi se numără Lucian Pătularu şi Alexandru Bunget („Robingo”), doi jucători care au evoluat până nu demult în eşalonul de elită judeţean. Conexin şi-a „afişat” noile achiziţii chiar în primul meci al sezonului, ce a avut loc la Lespezi, acolo unde gazdă a fost Oltul Dăeşti, o grupare care, de asemenea, a transferat câţiva jucători în perioada de „mercato”, pentru a-şi consolida lotul. Astfel, dăeştenii aveau pretenţii să producă surpriza chiar în prima rundă. Au reuşit, însă, să ţină ritmul cu vicecampioana Seriei I din sezonul trecut doar în repriza inaugurală. Puteau intra la pauză la egalitate cu gruparea antrenată de Iulică Dincă, însă cei de la Conexin au reuşit să spargă gheaţa pe finalul primului mitan şi să deschidă scorul, spre dezamăgirea gazdelor. A fost de-ajuns pentru Gabi Dincă şi compania pentru a se descătuşa. În partea secundă, Conexin s-a dezlănţuit. Jucătorii vicecampioanei au luat cu asalt poarta dăeşteană şi s-au mai oprit la 8-0. Înaintea fluierului final au reuşit şi gazdele să înscrie golul de onoare, ce a contat pentru scorul final, de 8-1 pentru Conexin, care astfel a devenit performera primei etape şi s-a instalat în fruntea ierarhiei Seriei I.