Concordia Chiajna – CSM Rm. Vâlcea 1-3 (1-1)

Să o ţineţi tot aşa!

Majoritatea echipelor de Liga a II-a a încheiat la finele săptămânii trecute seriile de meciuri amicale. Peste câteva zile se va disputa prima etapă a returului, însă nu toate formaţiile vor evolua, retragerile din campionat, unele încă din tur, descompletând competiţia.
CSM Rm. Vâlcea va sta şi din acest motiv a avut nevoie de un adversar redutabil pentru ultimul amical. Aşa s-a ajuns la Concordia Chiajna, formaţie care, în ciuda numelui şi a cărţii de vizită modeste, a avut în ultimii ani rezultate bune, fiind printre echipele tari ale Seriei Est din Liga a II-a. Mai mult decât atât, în perioada pregătirii de iarnă din acest an, Concordia Chiajna, grupare antrenată de binecunoscutul Liţă Dumitru, era neînvinsă.
Amicalul cu Concordia s-a disputat pe terenul sintetic din satul Roşu, iar gazdele, cu o serie de fotbalişti experimentaţi în lot, s-au avântat din start spre a tranşa soarta partidei în favoarea lor.

Multă nervozitate în teren

Chiar dacă a fost vorba doar de un meci amical, în teren lucrurile n-au stat chiar aşa. Jucătorii şi antrenorii au luat totul în serios şi au tras pentru victorie de parcă erau 3 puncte puse-n joc. Ilfovenii au încercat să desfacă defensiva vâlcenilor prin acţiuni desfăşurate în lateral, urmate de centrări periculoase. O astfel de fază a dat roade atunci când ex-stelistul Florentin Dumitru, acum la Chiajna, a centrat perfect lui Diniţă, un alt jucător experimentat, care a jucat în Liga I. Diniţă, golgheterul celor de la Chiajna, a deschis scorul trimiţând mingea cu capul în poartă când nu trecuse nici măcar un sfert de oră de la începutul meciului.
Vâlcenii, nemulţumiţi de golul primit şi de unele decizii ale arbitrului, au devenit nervoşi, iar starea de nervozitate din teren a fost arătată imediat de Răzvan Dobre, jucător altminteri calm şi plin de fairplay. Acesta, exasperat de deciziile arbitrului, pe care le considera defavorabile vâlcenilor, a protestat tot timpul, iar în minutul 25 s-a ales cu un cartonaş roşu. Potrivit celor relatate de colegii din presa centrală, prezenţi la meci, arbitrul a justificat eliminarea lui Dobre prin faptul că ar fi fost înjurat.
A fost nevoie de intervenţia antrenorului Alin Artimon care l-a „cuminţit” pe Dobre, iar mai apoi l-a convins pe centralul partidei ca atacantul vâlcenilor să reintre în joc, întrucât fiind un meci amical nu-l interesează rezultatul, arbitrul să fie mai tolerant şi echipele să evolueze în efectiv complet. Cu o astfel de propunere au fost de acord şi gazdele, astfel că Dobre a revenit în teren. Preocupaţi mai mult de joc şi mai puţin de deciziile arbitrului – aşa cum a cerut antrenorul – vâlcenii au echilibrat numărul de ocazii şi au arătat că pot juca de la egal la egal cu mult mai bine cotaţii lor adversari.

Dobre a restabilit egalitatea

Până acum s-a spus şi s-a repetat de câte ori a fost ocazia că CSM-ul are echipă doar de o repriză. Acest lucru era subliniat şi de antrenorul Alin Artimon la începutul stagiului de pregătire, însă transferurile făcute în ultimele săptămâni au schimbat datele problemei. Acum CSM-ul pare a avea lotul capabil să ducă la bun sfârşit un meci în compania oricărui adversar de Liga a II-a. Semnele bune ale revenirii vâlcenilor în joc le-a dat chiar Dobre, fotbalist cu o evoluţie mai bună de la meci la meci. Înainte de pauză atacantul vâlcenilor a scăpat singur spre poarta lui Niţă şi a restabilit egalitatea. În replică, acelaşi cuplu Dumitru – Diniţă, de la gazde, putea să readucă pe Concordia în avantaj, dar primul dintre ei a trimis mingea cu capul în bară, la vinclu.

Avem echipă şi de repriza a doua

După pauză a venit rândul gazdelor să fie nemulţumite de deciziile arbitrilor, iar prima fază controversată a dus şi la marcarea golului doi de către CSM Rm. Vâlcea. Apărarea celor de la Chiajna au cerut ofsaid la o minge contrată de un vâlcean, jucătorii gazdelor s-au oprit, însă vâlceanul Vasile a pornit singur spre poarta lui Niţă şi a înscris pentru scorul de 1-2.
Cu teama că vor suferi prima înfrângere din acest an, jucătorii Concordiei s-au năpustit în atac, dar defensiva bine coordonată de Dinu şi Deaconescu s-a descurcat de minune. Iar când fundaşii vâlceni au fost depăşiţi, în poartă s-a aflat Dorin Perianu, parcă mai exact în intervenţii ca oricând. Bălţoi, Răduca şi Ciubotariu au trecut pe lângă egalare, iar CSM-ul s-a mulţumit cu cartea contraatacului. La o fază de acest gen vâlcenii au obţinut o lovitură liberă din preajma suprafeţei de pedeapsă a gazdelor. Intrat de puţin timp pe teren, brazilianul Berto (Roberto Linck Moreira), a executat perfect, învingându-l pe portarul Savu, cel intrat în repriza a doua în poarta gazdelor.

Nici dezamăgire, nici entuziasm

Antrenorii celor două echipe – Liţă Dumitru şi Alin Artimon – n-au părut impresionaţi în vreun anume fel de rezultat. Tehnicianul gazdelor, deşi aşteaptă în prima etapă a returului o adversară incomodă – pe Sportul Studenţesc, a considerat că înfrângerea cu CSM-ul e un necesar duş rece înainte de reluarea campionatului. Pentru Alin Artimon meciul cu Concordia Chiajna a arătat că sunt semne bune la echipă, însă rezultatele pozitive care contează sunt cele din campionat. În partida de la Chiajna, antrenorul Alin Artimon a folosit următorii jucători: Perianu – Goge, Dinu, Diaconescu, Catană – Vasile, Sg. Popescu, Dandea, Vajda – Curtuiuş, Dobre. În repriza a doua au mai intrat: Edi Eremia, Ionaşcuu, Roberto, Cl. Popa, Edi Popa şi Leo Săraru.