Cioablă a scos un egal în meciul cu Farul Constanţa. Sâmbătă, egala echipei lui Hagi, vine la Călimăneşti

CSM Alexandria e pe primul loc în Seria a VI-a a Ligii a III-a. Chiar dacă s-a bazat pe campionat, nu a neglijat nici Cupa României. A ajuns în faza grupelor. Între un meci cu Costeşti şi altul cu Călimăneşti, lidera din seria echipelor vâlcene a jucat cu Farul Constanţa. Partida din prima etapă a grupelor Cupei Românie, desfăşurată marţi, 18 octombrie, la Turnu Măgurele, contra formaţiei pregătită de Gheorghe Hagi s-a terminat la egalitate, 2-2. A fost un rezultat istoric pentru teleormăneni, la care şi-a adus contribuţia şi fostul atacant de la Horezu şi Dăeşti, Florin Cioablă, format la Academia Hagi. Farul a deschis scorul, la Turnu Măgurele, încă din minutul 8, prin Gabi Torje. Gazdele au egalat în minutul 34, dintr-o lovitură liberă executată de Mihai Stancu. Torje a adus din nou trupa lui Hagi la conducere în minutul 58, dar Alexandria a avut puterea să revină. Florin Cioablă a stabilit scorul final, 2-2, în minutul 86. Sâmbătă, 22 octombrie, Alexandria vine la Călimăneşti. În runda precedentă din Liga a III-a s-a impus greu, în minutul 83, cu 1-0, în faţa Minerului Costeşti. Elevii lui Vasile Ilinca speră ca adversarii să vină obosiţi după meciul cu Farul şi să aibă şansa unui rezultat pozitiv. Înaintea ultimei etape din tur, Alexandria are trei puncte peste următoarele două clasate, Roşiori şi Horezu. Meciul de la Călimăneşti va avea loc de la ora 15.00. Cozia revine pe teren propriu după două etape în care a jucat ”afară”.