Cine n-are arbitri, să-şi „cumpere”!

CS VIŞINA NOUĂ – FC OLTCHIM RM. VÂLCEA 3-1

* trupa antrenată de Ion Lazăr a fost învinsă în deplasarea de la Vişina Nouă, dar eşecul a survenit ca urmare a unor decizii total aiurea ale cavalerilor fluierului

Oltchim Rm. Vâlcea n-a avut nicio şansă la Vişina Nouă, dar nu pentru că n-a jucat bine, ci pentru că a dat peste nişte arbitri din Reşiţa care au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a înclina balanţa în favoarea echipei din judeţul Olt. Elevii lui Ion Lazăr au deschis scorul chiar în primele minute de joc, prin Răcăreanu, dar tocmai această reuşită avea să trezească „ura” cavalerilor fluierului, care au întors imediat foaia şi au început să tragă pe faţă cu formaţia gazdă.

Gazdele trebuiau să joace în 10 din prima repriză

La acest scor, „chimiştii” trebuiau să beneficieze şi de un penalti, urmat bineînţeles de o eliminare, atunci când Preda i-a trimis o pasă în adâncime aceluiaşi Răcăreanu, iar un adversar a atins mingea cu mâna, înainte de a ajunge la fotbalistul vâlcean. Însă, în loc de a acorda ceea ce se cuvenea, atâta timp cât era vorba de o infracţiune produsă chiar de ultimul apărător, centralul n-a acordat nimic!!! „Golăneala” nu s-a oprit însă aici, egalarea din minutul 41 survenind ca urmare a unei alte faze dubioase, atunci când asistentul s-a făcut că nu observă că mingea a ieşit în out de tuşă vreo 30-40 de centimetri. Adversarii au declanşat rapid un contraatac, din care a ieşit golul, poate şi pentru că fotbaliştii vâlceni s-au oprit, uluiţi de greşeala asistentului. Imediat după pauză, a picat şi golul doi al oltenilor, după un penalti acordat gratuit (cum altfel?), centralul considerând că Moldoveanu a faultat un adversar în suprafaţa de pedeapsă, fază pentru care „chimistul” a şi primit cartonaşul galben. Chiar şi dacă au înţeles că nu au pot să plece cu puncte de la Vişina Nouă, vâlcenii au continuat să spere, dar au avut un ghinion imens, atunci când Ceapă a trimis de două ori mingea în bări, mai întâi în transversală, iar apoi într-una dintre cele laterale. Ulterior, atunci când soarta partidei era deja pecetluită, graţie intervenţiei arbitrilor, FC Oltchim a încasat şi al treilea gol.
În partida de la Vişina Nouă, antrenorul Ion Lazăr a trimis pe teren următorii jucători: Vlădoi – Moldoveanu (Păun), Cocărăscu, Onofrei, Nania, Despoiu (Fistogeanu), Preda, Marinescu (Dănuleţ), Tomescu (Smeadă), Ceapă, Răcăreanu.