Cătălin Bucă a revenit la Tomșani! Unirea, victorie în minutul 90 la Vlădești

Sâmbătă, 4 decembrie, Unirea Tomșani a avut meci în deplasare, cu Stejarul Vlădești. Partida a fost una spectaculoasă. A asistat la ea și un fost fotbalist de Liga I, Ionuț Stoica, legitimat la Hermannstadt, echipă pentru care joacă acum în Liga a II-a.

În prima repriză, unii au fost cu golurile, alții cu ratările. Gazdele au marcat de două ori. Cel mai tânăr jucător din primul 11 al ”stejarilor”, Iordănete, și-a adus echipa în avantaj în minutul 27. Tudorache a dublat avantajul formației din Vlădești cu doar cinci minute înainte de pauză. Elevii lui Ilie Sporea și Cristi Zotică au mai avut două șanse de a înscrie, însă s-a evidențiat Vegheanu. Totuși, dacă oaspeții ar fi valorificat ocaziile pe care le-au avut, ar fi intrat la pauză în avantaj. 2-0 a fost după 45 de minute. S-a dovedit un scor periculos.

Gazdele au făcut devreme pasul înapoi, au început prost repriza secundă și Tomșani a profitat. În minutul 63 a restabilit echilibrul: 2-2, după ce Vlădești a ratat din din situație clară. Au marcat Oșovei și Tănăsie, ultimul după o pasă pe culoar, în poziție centrală, a lui Coconu. Terenul a devenit greu, scorul apăsător pentru ambele echipe, jucătorii și-au pierdut resursele fizice. Au apărut și nervii, în ambele tabere. S-au răsfrânt asupra arbitrilor. Au fost nemulțumiri și la oaspeți, și la gazde. În minutul 81, pentru prima dată în acest meci, Unirea Tomșani a preluat conducerea. Gîrlă a punctat pentru 2-3. Cinci minute mai târziu, gazdele au egalat (3-3), prin ”Byu” Smarandache, dintr-un penalty scos de Zotică, contestat de oaspeți. Golul decisiv, de 4-3 pentru Tomșani, a fost înscris în minutul 90 de Marius Oșovei, fază la care gazdele au cerut off-side.

Oaspeții au beneficiat, în acest meci, și de sprijinul colegului lor Cătălin Bucă, care s-a operat de câteva zile, la picior, pentru ruptură de tendon. A venit în cârje la meci și le-a oferit prietenillor săi sfaturi utile din tribună. I-a ținut loc antrenorului Marian Hera, absent motivat. De pe banca, Gheorghe Dumitrescu și Mihai Diaconescu au încercat să coordoneze echipa din Tomșani.