Liga NationalaHandbal

Campioana a făcut instrucție cu Dacia Mioveni

Marți, 3 noiembrie, SCM Rm. Vâlcea a disputat ultimul meci din cadrul turneului 2 din Liga Florilor, de la Sfântu Gheorghe. Formația pregătită de Florentin Pera a întâlnit nou-promovata Dacia Mioveni, care înregistrase două victorii în ultimele trei etape. Și cu o echipă decimată de Coronavirus și accidentări, la două zile după o confruntare grea și solicitantă, Vâlcea a făcut instrucție cu trupa argeșeană. Practic, încă din primele 10 minute s-au limpezit lucrurile. Campioana și-a asigurat un avans liniștitor. După 10 minute de joc, avea cinci goluri în față (scor 8-3). La pauză, tabela indica 23-12 pentru SCM. De această dată, a fost rândul celeilalte junioare adusă cu câteva ore înainte de startul turneului, de la Centrul de Excelență, Corina Lupei, să se remarce.

În repriza secundă, având în vedere avansul luat în primul mitan, pentru handbalistele de la poalele Capelei a fost suficient să aștepte greșeala adversarelor. Calm, cu răbdare și-au făcut datoria, partida a evoluat în același sens. SCM a fost aproape de a atinge din nou borna 40 la capitolul goluri marcate. S-a mai întâmplat în meciul cu Crișul Chișineu-Criș, tot de la acest turneu. Diferența a fost aceeași, de 17 goluri. De această dată, confruntarea s-a încheiat la scorul de 39-22 pentru Vâlcea, care termină bine seria de 4 meciuri, ținând cont de subțirimea lotului, de faptul că multe vedete au rămas acasă.

Reamintim, SCM s-a deplasat la Sf. Gheorghe fără Glibko, Lopez, Nikolic, Trifunovic, Aardahl, Elghaoui, Minevskaja, Florica, Ciucă, Stamin, Hosu. Pera s-a putut baza doar pe Gonzalez, Batinovic, Liscevic, Norgaard, Fernandez, dintre jucătoarele de bază, plus Marin, Dăscălete și nou-venita Daria Bucur (care timp de 11 luni nu a avut voie să se antreneze), junioara Sara Rus, dar și cele două tinere de 18 ani, transferate în regim de urgență de la CNE, Lupei și Țîrle.

În partida cu Mioveni, Corina Lupei a fost MVP, cu 8 goluri marcate. Au mai punctat pentru SCM: Gonzalez (6), Dăscălete (5), Marin (5), Norgaard (4), Țîrle (3), Fernandez (3), Liscevic (3), Bucur (2). Practic, doar portarii nu au înscris.

Cea mai bună marcatoare a formației din Mioveni a fost Georgescu, cu 7 goluri.

Următorul turneu din Liga Florilor va avea loc săptămâna viitoare, la București. Vâlcea va întâlni joi, 12 noiembrie, de la ora 18.30, Gloria Bistrița-Năsăud. Oficialii campioanei speră ca la ora partidei să aibă întreg lotul valid, chiar dacă e clar că jucătoarele care ies din izolare nu vor fi la cel mai bun nivel, ținând cont de faptul că vor reveni după 14 zile de stat în casă.