DiverseHandbal

Calificare fără emoții pentru Vâlcea în grupele EHF European League

Dubla cu Hoors HK, din Suedia, din turul 3 al EHF European League, a reprezentat pentru SCM Rm. Vâlcea o simplă formalitate. După ce s-a impus în deplasare cu scorul de 31-24, echipa de handbal de la poalele Capelei a câștigat și returul de o manieră categorică și s-a calificat fără emoții în grupele competiției secundare europene. În fața propriilor suporteri, după o pauză mai lungă, SCM și-a facilitat misiunea din primul mitan. S-a desprins din primele minute, iar apoi a încercat să-și mulțumească suporterii. Șase goluri, șapte, chiar și de opt, la un moment dat (scor 15-7, după două goluri consecutive ale Asmei Elghaoui, al doilea, pe contraatac), a fost diferența din prima repriză. ”Municipalele” s-au chinuit să atingă borna 20 până la pauză, dar pe final Asanin a ratat în aceeași fază de atac de două ori singură cu portarul trupei suedeze. S-a intrat la vestiare la scorul de 19-13 pentru handbalistele pregătite de Bent Dahl.

Având în vedere rezultatul și diferența clară de valoare dintre cele două echipe, în partea secundă SCM a căutat să-și pregătească jocurile viitoare, să ofere publicului spectacolul dorit. Fără să se forțeze, s-a dus la 10 goluri în față. Au fost rulați și toți portarii. Hosu și Sara Rus au avut câteva intervenții bune în ultimele 30 de minute. Partida s-a încheiat cu aruncări de la 7 metri. Câte una în fiecare tabără. La gazde a punctat Lupei, iar la oaspete, Tollbring, care a închis tabela la scorul de 32-24.

Cea mai prolifică jucătoare din echipa roș-albastră a fost pivotul Asma Elghaoui. A marcat opt goluri din 10 aruncări. Iryna Glibko a perforat poarta adversă de cinci ori. Extrema Asuka Fujita a punctat de patru ori. A și ratat o aruncare de la 7 metri. Au mai înscris pentru SCM: De Jong (4 goluri), Levchenko (3), Bucur (2), Lupei (2). De la oaspete s-a remarcat Tollbring, cu șase goluri.

Așadar, Vâlcea își continuă parcursul european. Va juca în grupele EHF European League, fază care începe în primele zile din ianuarie. Până atunci și până, formația pregătită de Bent Dahl și Dana Joița mai are câteva obstacole în Liga Florilor. Primul, vineri, 16 decembrie, de la ora 18.00, în Sala Traian, cu Măgura Cisnădie.