Volei

Cadetele de la CNMB s-au impus în faţa echipei LPS Viitorul Piteşti (3-0)

* în urma acestei victorii, elevele Denisei Stoicănescu continuă lupta pentru un loc pe podiumul Seriei E din Campionatul Naţional de volei

Duminică, 12 februarie, cadetele de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” au reuşit să se impună, în Sala Capela, în faţa echipei LPS Viitorul Piteşti, într-un meci care a contat pentru cea de-a VIII-a etapă a Campionatului Naţional de volei. Aşa cum era de aşteptat, elevele Denisei Stoicănescu au triumfat cu scorul de 3-0 (pe seturi: 25-10, 25-10, 27-25). Aşa cum se observă, doar ultimul set a fost mai disputat, iar asta şi din pricina faptului că tinerele volebaliste vâlcene au comis multe erori, lucru recunoscut şi de antrenoarea de la CNMB. „Cel de-al treilea set a fost mai greu, într-adevăr. Piteştencele au condus aproape mereu, până spre final. La un moment dat, am trecut noi în avantaj, am avut 23-22 şi 24-23, după care ne-am desprins în învingători la 27-25. Probabil că greşelile din ultimul set au apărut şi pe fond de relaxare, după ce am triumfat fără probleme în primele două, când am pierdut de fiecare dată doar câte 10 puncte. Din pricina jocului bun al adversarelor din cel de-al treilea set, n-am putut să fac nici prea multe schimbări, din moment ce fetele au fost dominate de argeşence. Poate că şi oboseala acumulată de-a lungul meciului şi-a spus cuvântul în ultima parte, deoarece am rămas adesea descoperiţi, doar cu un singur atacant pe fileu. Una peste alta, ne-a bucurat faptul că a fost o victorie, prima cu scorul de 3-0 din acest campionat, după ce în tur ne-am impus la Piteşti, cu 3-1”, a spus antrenoarea Denisa Stoicănescu.

Denisa Stoicănescu a apreciat evoluţia Irmei Ispas, care a bifat primul meci în echipa de cadete

În acest duel, din lotul formaţiei vâlcene au făcut parte următoarele 12 jucătoare: Carina Rabacu, Ana Pomană, Clara Ghiţescu, Alexia Coman, Alexandra Popa, Sarah Durand, Ştefania Roşca, Mădălina Duţu, Crina Dobrotă, Oana Teodorescu, Patricia Iepure şi Irma Ispas. La finele confruntării de duminica trecută, Denisa Stoicănescu a apreciat evoluţia fiecăreia, dar în mod deosebit pe cea liberoului Irma Ispas, care a bifat primul meci în echipa de cadete de la CNMB. „Având în vedere că Irma Ispas s-a aflat abia la prima ei partidă la acest nivel, consider că s-a descurcat foarte bine. Pe postul de libero, am mai avut-o la dispoziţie pe Patricia Iepure şi le-am folosit pe cele două prin rotaţie. Probabil că pe Irma o voi lua în lot şi la următorul nostru meci din campionat”, a subliniat Denisa Stoicănescu.

În următoarea etapă, vâlcencele vor juca pe terenul liderei CS Muscel Câmpulung

Graţie victoriei repurtate în faţa fetelor de la LPS Viitorul Piteşti, cadetele de la CNMB au acumulat 13 puncte în clasament. Vâlcencele continuă astfel bătălia pentru clasarea pe podiumul Seriei E din cadrul Campionatului Naţional de cadete. Voleibalistele noastre se duelează mai departe cu CS Mioveni (15 puncte) şi CNNT Craiova (11) pentru locurile 2-3. Cele două rivale s-au înfruntat între ele chiar la finele săptămânii trecute.
În viitoarea etapă, care e programată peste exact două săptămâni, mai precis duminică, 26 februarie, elevele Denisei Stoicănescu vor juca în deplasare, pe terenul liderei CS Muscel Câmpulung. (N.C.)