Brezoienii, din nou „mieluşei” în deplasare

Antrenorul Lotrului, Vasile Grossu, aprecia în urmă cu câteva săptămâni că echipa sa se comportă bine pe teren propriu, însă lipsa de experienţă se cunoaşte în meciurile din deplasare, care s-au dovedit până acum cu adevărat problematice pentru brezoieni. La fel s-a întâmplat şi de această dată. După ce în runda precedentă jucătorii Lotrului au fost „zmei”, reuşind să se impună pe teren propriu în faţa Olteţului Alunu, în condiţiile în care au jucat o bună parte din meci în inferioritatea numerică, acum, la Şirineasa, s-au comportat precum nişte „mieluşei”, permiţându-le gazdelor să-şi îndeplinească obiectivul cu uşurinţă.
AS Şirineasa a câştigat cu 2-0 partida cu Lotru, însă oficialii acestei formaţii au apreciat faptul că diferenţa putea fi şi mai mare. Gazdele au marcat încă din prima repriză de două ori prin Andrei Fistogeanu, şi-au mai creat şi alte ocazii, iar în repriza secundă au ratat şi un penalti. „Băcanu a tras «impecabil», în braţele portarului”, ne-a informat Dan Săraru, care până la urmă, în ciuda ratărilor, s-a arătat mulţumit de cele trei puncte obţinute.

„Lotru, o echipă cu foarte multe ifose”

La finalul întâlnirii de la Şirineasa, primarul Săraru a ţinut să taxeze atitudinea oaspeţilor, care au criticat starea gazonului. „Trebuia să-i învingem la o diferenţă mult mai mare de scor, dar am ratat mult. Lotru Brezoi a demonstrat doar că este o echipă cu foarte multe ifose, care s-a gândit să dea vina pe teren pentru înfrângere, deşi nu a avut decât o singură ocazie, în minutul 72. Domnul Grossu nu poate să joace decât pe o suprafaţă «biliard»! Terenul a fost, într-adevăr, moale, ca peste tot, dealtfel. Era normal acest lucru în condiţiile în care a tot plouat în ultimele săptămâni”, a precizat edilul din Şirineasa.