Băbenarii, tot mai departe de locurile retrogradabile

Deşi nu s-a produs până la urmă nici o schimbare la nivelul băncii tehnice, Marian Deaconescu având interdicţie temporară din partea conducerii FC Oltchim de a prelua o altă echipă, FC Băbeni a reuşit totuşi să se bucure din nou de un succes. Băbenarii au reuşit să surclaseze în această rundă una dintre formaţiile angrenate în lupta pentru evitarea locurilor ce duc în Liga a V-a. Este vorba despre Nova Turist, o echipă ce pare în acest moment condamnată la retrogradare. Formaţia lui Emil Zaharioiu şi Florentin David a câştigat cu 3-0 duelul cu Nova Turist, după o luptă nu atât de facilă pe cât o arată scorul. Şansa băbenarilor a fost că au reuşit să marcheze repede, în primele cinci minute. Dacă nu se întâmpla astfel, jocul putea lua o altă turnură. Oricum, şi la 1-0 FC Băbeni tot a avut emoţii pe terenul de la Govora. Nova Turist, fără antrenorul-jucător Augustin Amati, a reuşit să pună probleme, şi-a creat ocazii, fiind în câteva rânduri aproape de a întoarce soarta partidei. Totul s-a terminat pentru gazde în minutul 60, atunci când Despoiu a dus scorul la 2-0 pentru oaspeţi. De aici şi până la 3-0 n-a mai fost decât un pas, pe care băbenarii l-au făcut în minutul 85, astfel încheind socotelile cu Nova Turist. Un meci important câştigat de FC Băbeni, care astfel se îndepărtează de zona „nisipurilor mişcătoare” din subsolul clasamentului şi poate aborda liniştită finalul primei părţi a campionatului. Dacă mai învinge în intermediară şi pe Olteţul Alunu va avea parte de sărbători liniştite, putându-se considera pentru moment scăpată de griji. (S.S.)