Liga IVFotbal

Berbești a câștigat derby-ul local cu Mateești. Arbitrul, portarul și jucătorul Dragoș Mihai, MVP în repriza secundă

Duminică, 2 aprilie, pe arena Relu Nica, din Berbești, a avut loc derby-ul local dintre Minerul și Viitorul Mateești. Partida a fost la discreția gazdelor, care au obținut un succes facil. 2-0 a fost la pauză și 5-1 la final. A fost un joc sportiv, fără durități, în care ambele echipe s-au concentrat pe fotbal. Gazdele au profitat de avantajul terenului propriu. Bogdan Spătaru a realizat dubla și i-a dedicat victoria prietenului Mihai Deaconescu. Au mai înscris pentru Minerul: Adi Sudu, Edi Lungu și portarul Dragoș Mihai. Dragoș (care e și arbitru în timpul liber) a fost folosit pe toate posturile, unde e nevoie. Acum a intrat pe teren în partea secundă, între buturi, în locul lui Cornea. S-a evidențiat. A marcat o dată pentru Berbești, din penalty și a apărat o lovitură de pedeapsă la execuția lui Victor Coandă, de la Mateești. Oaspeții tocmai reduseseră din diferență, pe o relaxare a ”elevilor” lui Cătălin Bucă. ”Dumba” a marcat pentru Mateești.

Partida a avut parte de prezența unui public numeros. Aproximativ 300 de spectatori au asistat la acest duel. Pentru Minerul e a treia victorie obținută pe noul teren, din Berbești. În cinci meciuri din retur, Bogdan Nica și colegii săi au pierdut o singură dată, în deplasare, pe terenul liderei, Sparta.