Au sperat, au muncit, au… primit!

Unirea Tomşani – AS 2009 Popeşti 1-3

* Cătălin Sima şi camarazii au ajuns în sfârşit pe primul loc

Cătălin Sima, antrenorul formaţiei din Popeşti, s-a arătat dezamăgit de modul în care arbitrul de centru Dumitru Rotariu a înţeles să conducă partida de la Tomşani, aruncând, „în mod gratuit” cu cartonaşe în stânga şi-n dreapta. În minutul 10, Dan Cârstea a deschis scorul pentru AS 2009, pentru ca, în repriza secundă, Dima să înscrie un eurogol de la jumătatea terenului (2-0), iar Cătălin Sima să o bage în plasă pentru 3-0. Unirea a înscris singura dată în minutul 94, dintr-un penalti contestat de oaspeţi. „În tot campionatul, am luat doar 13 cartonaşe galbene şi nici un roşu. Politica mea este aceea de a juca într-un spirit de fairplay desăvârşit şi de a nu te face cunoscut în mod huliganic pe teren. Dar, la Tomşani, centralul ne-a umplut de cartonaşe. Am încasat nu mai puţin de 7 galbene şi un roşu. În plus, la scorul de 3-0, în minutul 94, nu pot să-mi dau seama de ce, a acordat în mod gratuit un penalty pentru Unirea. Poate Rotariu s-a gândit că aşa va îmbuna echipa-gazdă. Aş dori să-mi felicit jucătorii pentru abnegaţia cu care au tratat acest meci important şi să precizez că am făcut un pas important în lupta pentru primul loc. Am fost avantajaţi şi de rezultatul de la Genuneni, acolo unde Sportul a remizat 0-0 cu Flacăra Horezu, iar noi am ajuns pe prima treaptă a podiumului”, ne-a declarat Cătălin Sima. (L.C.)