Fără categorie

Au întors-o… ca la Ploieşti!

hcm rm valcea echipaCSM Ploieşti – HCM Rm. Vâlcea 30-25 (15-16)

* după 45 de minute în care a părut principala favorită la câştigarea meciului, formaţia de handbal vâlceană a cedat inexplicabil în ultimul sfert de oră şi astfel a înregistrat un nou eşec în Liga Naţională

În primele 11 etape din turul Ligii Naţionale, HCM Rm. Vâlcea nu a reuşit să se bucure de victorie. A obţinut doar două rezultate de egalitate, ambele pe teren propriu, împotriva formaţiilor Dunărea Brăila şi CSM Cetate Deva. „Municipalele” se aşteptau ca ghinionul să dispară, iar revirimentul să se producă începând cu primele meciuri din retur. Speranţele acestora se legau de partida de la Ploieşti, din etapa a XII-a. CSM Ploieşti era cel mai accesibil adversar pentru ele. Formaţia prahoveană nu avea o situaţie mult mai bună în clasament decât cea vâlceană. Singurul rezultat pozitiv al acesteia a fost înregistrat la Vâlcea, în prima etapă a campionatului. De atunci, CSM Ploieşti a mai obţinut doar un punct, cu Universitatea Neptun Constanţa. Încrederea într-un rezultat pozitiv al HCM-ului era alimentată, oarecum, şi de dorinţa de revanşă a handbalistelor de la poalele Capelei, cu precădere de ambiţia Janinei Luca, de a-şi învinge fosta echipă. Din păcate, însă, s-a întâmplat la fel ca şi în alte partide. „Municipalele” au avut resurse doar pentru trei sferturi din meci. Au condus constant pe tabelă, s-au distanţat până la trei goluri (9-12, în minutul 22), au încheiat prima repriză în avantaj (scor 15-16), au continuat să se menţină la timonă şi în prima parte a reprizei secunde, (scor 18-20 în minutul 43), însă spre finalul partidei, inexplicabil, s-a propus un blocaj. De la un avantaj de două goluri, vâlcencele au ajuns să fie conduse cu 26-20 (scor înregistrat în minutul 51). Descumpănite, Janina Luca şi colegele sale nu au mai putut lupta pentru a întoarce rezultatul. Cu cinci minute înainte de final se scrisese deja soarta partidei. CSM Ploieşti conducea cu scorul de 27-22. Partida s-a încheiat la scorul de 30-25 în favoarea formaţiei prahovene, care s-a bucurat, astfel, de cel de-al doilea succes în faţa trupei vâlcene. (S.S.)