AtletismAlte sporturi

Atletismul, cel mai performant sport din sudul județului! Liceul Tehnologic ”Brătianu” dă o campioană națională!

Nu doar în Râmnic atletismul vâlcean are sportivi de valoare. Și sudul județului este la înălțime. Tot mai mulți dintre elevii profesorilor Cristi și Luminița Orza, de la Liceul Tehnologic Brătianu, din Drăgășani, ajung în topul național. În acest week-end a venit și aurul pentru una dintre valoroasele sportive de la Drăgășani. Lorena Iordache a cucerit titlul de campioană națională în proba de 3000 de metri. A concurat în finala Campionatului Național de Juniori 3 (Under 16) de la București. La 1500 de metri s-a clasat pe locul 5. Aurul completează palmaresul bogat al Liceului Tehnologic Brătianu.

Denis Surcel a fost la trei zecimi de medalia de bronz la 3000 de metri. S-a clasat pe locul 4, iar la 1500 metri a venit pe 9. În lotul drăgășănean, la întrecerea din Capitală, s-au mai aflat Evelina Alexandrescu și Ștefan Dumitrescu.