Athletico s-a împiedicat la Frânceşti. Puradelu’ şi Lipoveanu, cei mai buni oameni ai gazdelor

Atheltico nu a mai pierdut un meci oficial din luna mai. Ultima dată, formaţia lui Bogdan Tudor şi Nicolae Olaru a cedat, în Liga a V-a, pe terenul celor de la Romani. Între timp, a promovat în Liga a IV-a, iar de la Căzăneşti, s-a mutat la Băile Govora. În eşalonul secund judeţean, după remiza din prima etapă, de la Budeşti, Athletico a obţinut patru victorii consecutive, cu Păuşeşti Otăsău, la Malaia, cu Viitorul Păuşeşti Măglaşi şi ACS Vâlcea Sport. Duminică, 30 septembrie, şirul victoriilor fostei campioane din Seria Nord a Ligii a V-a a fost întrerupt de Victoria Frânceşti. Trupa lui Nicu Strâmbeanu s-a impus cu scorul de 2-0. A marcat câte un gol în fiecare repriză. Cei mai buni jucători ai gazdelor au fost Andrei Mihăiţă, alias Puradelul, care a înscris ambele goluri, precum şi portarul George „Lipoveanu” Simion. „Ne-am temut de acest meci. Ştiam că Athletico este o echipă bună. Dar de data asta, nu le-a prea ieşit jocul. Probabil au crezut că vor avea o misiune uşoară la Frânceşti, dar băieţii noştri au jucat bine. A contat şi faptul că i-am avut pe toţi la dispoziţie. Adică 12 jucători. În etapa trecută, am fost 11 cu tot cu mine, în teren. Din păcate, nu avem un lot numeros, pentru că mulţi dintre cei pe care-i avem legitimaţi sunt plecaţi la muncă în străinătate. Cu Athletico, în prima repriză, în afara golului am mai avut alte două-trei ocazii de a înscrie. În repriza secundă, au avut şi oaspeţii şanse de a marca, dar a apărat foarte bine George Simion, care nu este portar de meserie. L-am băgat între buturi în acest sezon pentru că nu aveam alte variante. El e jucător de câmp. «Lipoveanu» şi «Puradelul» au fost decisivi, însă toată echipă trebuie felicitată pentru acest succes. Sper ca victoria să ne dea încredere şi să reuşim să legăm cât mai multe rezultate pozitive, să mai urcăm în clasament”, a spus preşedintele echipei Victoria Frânceşti, Nicu Strâmbeanu, după succesul în faţa celor de la Athletico. După meci, s-a dat startul la petrecere. Jucătorii Victoriei Frânceşti au avut dublu motiv de sărbătoare. Au fost „nevoiţi” să „ude” victoria, dar şi să închine un pahar în cinstea comunei Frânceşti, sărbătorită de toţi localnicii duminică, 30 septembrie.