Atac, de cinci stele, apărare… ”varză”! Viitorul Dăeşti a suferit al doilea eşec în Liga a III-a

Sâmbătă, 28 septembrie, Viitorul Dăeşti a avut din nou meci în Arad. A jucat la Pecica, contra celor de la Progresul, din localitate. Apărarea a reprezentat din nou o piatră de moară pentru formaţia pregătită de Gabi Mangalagiu şi Lucian Giurcă. Dăeştenii au primit cinci goluri în acest meci. Primul, chiar în debutul întâlnirii, în minutul 11. A înscris Bozian. În minutul 12, era deja 2-0. Puie a majorat avantajul gazdelor. Vâlcenii au avut puterea să revină. Pe final de repriză, George Neacşu a redus din handicap, iar apoi juniorul Andrei Dima a egalat, stabilind, totodată, şi scorul pauzei: 2-2. În partea secundă, apărarea oaspeţilor a fost făcută KO. În apropiere de minutul 60, după o fază fixă, Pecica a revenit în avantaj. Gabor a marcat pentru 3-2, iar un minut mai târziu gazdele au refăcut diferenţa de două goluri. În minutul 65, era deja 5-2 pentru Progresul. Pe final de partidă, gazdelor le-a fost acordată şi o lovitură de pedeapsă, dar Bozian a ratat şansa de a majora proporţiile scorului.

”Am făcut multe cadouri gazdelor. La 2-2, am avut şansa de a trece în avantaj. Dintr-o lovitură liberă a noastră, au plecat ei pe contraatac şi au marcat. La 3-2, am ratat din situaţie de singur cu portarul. Din păcate pentru noi, fotbalul nu se joacă pe ocazii. Am pierdut cu 5-2. Avem probleme mari pe faza de apărare. Nu e posibil să avem 14 goluri marcate şi 15 primite. E enorm! E greu să joci cu improvizaţii, dacă nu ai fundaş central de meserie. Știam ce ne lipseşte din campionatul trecut, dar din păcate nu s-au găsit soluţii. Echipa e aceeaşi de la Superligă. E greu, pentru că totuşi este un alt nivel. Trebuie să vii cu îmbunătăţiri. Nu le faci, pătimeşti. Toată lumea este supărată, dar nu avem ce să facem. Mergem înainte cu speranţa că situaţia se va îndrepta şi nu vom mai primi atâtea goluri”, a declarat antrenorul dăeştenilor, Gabi Mangalagiu, după eşecul de la Pecica. În acest meci, Viitorul nu s-a putut baza pe doi jucători importanţi. Au lipsit Robert Pîrvu, care a acuzat o contractură musculară şi Marian Ion, jucător care are, de asemenea, probleme medicale.

Altfel, după eşecul de la Pecica, Viitorul a ajuns pe locul 9 în clasament, Progresul e pe 2. Dăeştenii au al doilea cel mai bun atac din Seria a IV-a, după Universitatea Craiova (cu 16 goluri marcate), dar sunt pe ultimul loc, la egalitate cu ”cenuşăreasa” campionatului, la capitolul ”goluri primite”.
Viitorul Dăeşti s-a bazat la Pecica pe jucătorii: Geantă – Vasile, Iordache, I. Săraru, Rizea, M. Roşianu, Dima, Proteasa, Bucei, Neaşcu şi Costea. Au mai jucat: L. Săraru, Horumbă, Paşoi şi Talpoş. (S.S.)