Liga 6Fotbal

ACS Olanu, victorie la revenirea în fotbalul organizat

Sâmbătă după-amiază, la Surpate, în comuna Frâncești, a avut loc o confruntare între două formații revenite în fotbalul organizat după câțiva ani de pauză. Tineretul Surpate a primit vizita celor de la ACS Olanu. Partida, contând pentru etapa I din Seria Nord, a fost câștigată de oaspeți cu 4-1. Deschiderea scorului s-a produs după doar șase minute de joc. Robert Matei, jucător transferat de la Galicea, alături de care a câștigat campionatului, în sezonul trecut, la Liga a V-a, a marcat din penalty. Oaspeții s-au desprins în minutul 20. Marin Rădoi a punctat pentru 0-2. Antonio Matei a dus scorul la 0-3, în minutul 30. Lucian Boncioiu, căpitanul gazdelor, transferat de la FC Păușești Otăsău, din Liga a IV-a, a redus din handicap în minutul 36 (1-3), însă diferența s-a refăcut în partea secundă. Un singur gol a mai fost înregistrat în ultimele 45 de minute. Ion Ronceanu a stabilit scorul final: 1-4, care a adus bucurie la Olanu, formație care, în etapa viitoare, joacă acasă. La Olanu vine Păstorul Vaideeni. Partida va avea loc sâmbătă, 17 septembrie, de la ora 17.00.