Fotbal de vacanţă: „Cupa Oltchim”, la a 16-a ediţie

Microbiştii continuă să fie privilegiaţi. Pauza competiţională nu înseamnă chiar finalul tuturor întrecerilor fotbalistice. În această perioadă doritorii au posibilitatea să urmărească meciuri de amatori. Mai exact cele care se desfăşoară sub egida „Cupei Oltchim” şi a Memorialului „Vasile David”. Aflată la a 16-a ediţie, „Cupa Oltchim” a trezit interes în acest an în rândul salariaţilor de la Oltchim. S-au înscris la competiţie nu mai puţin de 13 secţii din cadrul societăţii şi a întreprinderilor desprinse din Oltchim, secţii care-au fost repartizate în patru grupe. În prima dintre ele se vor înfrunta echipele reprezentând Protectchim-ul, Ramplast + Oltpan şi OXO + AF DOF, în cea de-a doua se vor întâlni salariaţii de la PPP + Sinteze, Administrativ şi TESA, iar din grupa C va trebui dată o finalistă dintre Sibguard, SPSU, Utilităţi şi Monomer.

Ultima grupă este formată din echipele reprezentând secţiile PVC, Clorosodice şi Transporturi. Competiţia a început pe 19 iunie, astfel că se ştiu deja primele rezultate. În primul meci al „Cupei Oltchim”, Protechim-ul a zdrobit OXO + AF DOF, impunându-se cu scorul de 8-0. Cea de-a doua partidă a zilei nu s-a disputat, asta pentru că cei de la Utilităţi nu s-au prezentat pentru confruntarea cu Sibguard-ul, firma de pază de la Combinat câştigând astfel la „masa verde” cu scorul de 3-0. În cea de-a doua zi a întrecerii, vineri, 20 iunie, Propenoxidul + Sinteze Organice şi TESA au debutat în competiţie cu o remiză, scor 1-1. În meciul al doilea PVC-ul a reuşit să-i învingă pe cei de la Transporturi cu scorul de 5-1, după ce la pauză era condusă cu 1-0. Confruntările continuă şi în această săptămână la sfârşitul căreia se vor stabili deja finalistele „Cupei Oltchim”. Sferturile, semifinalele şi finalele urmează a avea loc pe 3, 4 şi 7 iulie. La ultimul meci al întrecerii sportive este aşteptat şi directorul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu. De menţionat este faptul că această finală se va disputa după un an de absenţă. În ediţia trecută finala nu s-a mai desfăşurat, asta pentru că urma să aibă loc chiar în momentul în care a avut loc acel tragic accident de la Oltchim. Ar fi trebuit ca Propenoxidul să joace finala, însă se afla în doliu, astfel că a fost suspendată competiţia. Săptămâna viitoare vom reveni cu rezultatele complete şi alte amănunte despre „Cupa Oltchim”. (Simona SIMA)