Meci greu pentru echipa lui Mirel Dincă

Măgura Slătioara – Luceafărul Pesceana 2-3

Gruparea din Pesceana, Luceafărul, a întâlnit la finele etapei trecute un adversar pe măsură, care a luptat din răsputeri pentru a nu suferi un eşec pe teren propriu. A fost un meci de infarct, în care gazdele au preluat conducerea, după ce elevii lui Mirel Dincă au condus la pauză cu 1-0.
„Meciul pe care l-am disputat în deplasare la Slătioara a fost printre cele mai frumoase din actualul campionat. Au fost răsturnări spectaculoase de scor. Noi am fost primii care au marcat, dar după pauză gazdele au reuşit să înscrie de două ori şi să preia conducerea. A fost un meci de infarct, dar băieţii mei au devenit spre finele partidei mult mai motivaţi şi au reuşit să remonteze handicapul.

Deşi au jucat foarte bine, gazdele au demonstrat într-un final că îşi merită locul pe care îl ocupă în momentul de faţă. În prima repriză am dominat constant şi puteam marca lejer de 5-6 ori, dar n-a fost să fie aşa”, ne-a spus Mirel Dincă, delegat la Luceafărul Pesceana.
La finele acestei săptămâni, trupa lui Dincă va da piept pe teren propriu celor Cerna Copăceni, grupare ce se situează deocamdată pe podium, ocupând locul 3. Deşi este o partidă oarecum fără vreo miză anume, deoarece Luceafărul nu mai poate pierde locul 2, gruparea lui Mirel Dincă îşi va respecta blazonul, mai ales într-un meci disputat acasă. „Nu pot spune că e vreun derby, chiar dacă se întâlnesc locurile 2 şi 3. Campionatul este încheiat. Anul acesta va trebui să ne mulţumim cu medalia de argint. Sunt sigur că băieţii mei îşi vor mai trece în palmares încă o victorie”, ne-a mai declarat delegatul din Pesceana. (L.C.)