Promovaţi!

Unirea Tricolorul Goleşti – AS Mihăeşti 0-7

Gruparea lui Nicolae Stănică se temea de meciul de la Goleşti. O înfrângere în această etapă i-ar fi putut aduce pe cei de la Conexin Runcu la doar 4 puncte în spatele lor, aşa că totul se complica în acest final de campionat. Astfel, şi-au luat măsuri pentru a câştiga meciul de la Goleşti. S-au mobilizat şi au reuşit să zdrobească gruparea gazdă, mult prea relaxată la acest joc. Căruntu şi compania au ţinut piept adversarilor doar o jumătate de repriză. Mai greu a fost pentru oaspeţi până când au reuşit să marcheze primul gol la care şi-a adus din plin contribuţia Alin Stănică. Apoi s-au liniştit lucrurile. Ciochină a înscris şi el, astfel că prima repriză s-a încheiat la scorul de 2-0 în favoarea mihăeştenilor.

În partea secundă lucrurile s-au simplificat pentru lidera clasamentului, echipa gazdă dând rar semne că ar mai exista pe teren. Oaspeţii au profitat de delăsarea Unirii şi au mai marcat de încă cinci ori, prin Preoteasa, Petrescu (de două ori), Olaru şi apoi autogolul lui Mosor. S-a terminat 7-0 pentru AS Mihăeşti care la sfârşit a sărbătorit promovarea în eşalonul de elită judeţean. Edilul din Mihăeşti, Nicolae Stănică, n-a scăpat, precum antrenorul Ion Lazăr, de jucătorii săi care au vrut să-şi exprime starea de euforie în care se aflau alături de cel care i-a susţinut până acum, astfel că l-au aruncat pe sus pe primar. Bucuria oaspeţilor s-a datorat faptului că, o dată cu această victorie, sunt ca şi promovaţi în Liga a IV-a. Un singur rezultat bun le-ar mai trebui pentru a fi convinşi 100% că nimic nu se mai poate întâmpla. (S.S.)