Bătaie între jucători la Malaia

Lotru Voineasa – Dinamo Rm. Vâlcea 2-1 (0-1)

De departe unul care să atragă atenţia, meciul de la Malaia dintre Lotru Voineasa şi Dinamo Rm. Vâlcea a ieşit din tipare. Niciuna dintre echipe nu este pretendentă la promovare, în turul campionatului când echipa lui Jan Şuţă s-a impus cu 2-1, n-au fost probleme astfel încât să ne gândim la reglări de conturi, aşa că, aparent, nu erau motive de îngrijorare. O singură scânteie a fost, însă, de ajuns pentru ca partida să degenereze şi terenul să se transforme pentru câteva minute într-un adevărat ring al galelor Local Kombat. „Jucătorul meu, care e subofiţer într-o altă localitate, mi-a spus că un dinamovist l-a provocat în continuu, înjurându-l şi făcându-l cioban”, ne-a explicat Jan Şuţă motivul care-a stat baza începerii încăierării din minutul, aproximativ, 30 al meciului, când scorul era în continuare 0-0.

Cei doi jucători au început să se contreze, s-a format un meleu şi apoi majoritatea jucătorilor au participat la luptă. S-au împărţit pumni zdraveni între cele două grupări, partida reluându-se abia după aproape 10 minute de întrerupere. S-au acordat şi trei cartonaşe roşii, două oaspeţilor şi unul gazdelor, deşi ar fi trebuit eliminaţi mai mulţi jucători ai ambelor echipe, după cum recunoaşte şi Jan Şuţă, cel mai reprezentativ jucător al formaţiei din staţiune, care a lipsit din primul „11” în acest meci. După intervenţia organelor de ordine şi a oficialilor de pe bancă a celor două echipe, centralul Niculicioiu, după cum spuneam, a trimis în tribună un jucător al gazdelor şi doi jucători de la oaspeţi, motiv pentru care au început şi reproşurile din partea antrenorului dinamoviştilor, Marian Leţa, care-şi dorea ca arbitrul să ia măsuri disciplinare cu jucătorii ambelor echipe în mod egal. Până la urmă s-au mai liniştit lucrurile, însă confruntarea a continuat să fie una tensionată. În ciuda faptului că evoluau mai puţin cu un jucător decât echipa gazdă, oaspeţii au reuşit să deschidă scorul până la pauză în urma unui 11 metri clar de care au beneficiat. În partea a două a meciului egalitatea numerică s-a restabilit pe teren, un jucător al Lotrului primind al doilea galben. Apoi, prin minutul 75, s-a restabilit egalitatea şi pe tabela de marcaj, formaţia din Voineasa reuşind golul victoriei, de 2-1, pe final de meci. N-au mai fost probleme, însă partida încă nu s-a încheiat, urmând a trece, cu siguranţă şi pe la Comisia de Disciplină. (Mihai VOICU)