Oaspeţii s-au retras de pe teren în minutul 54

Minerul Berbeşti – Flacăra Horezu 4-3

Lucrurile în subsolul clasamentului tind să se clarifice. Forestierul Băbeni şi FC Govora par fără scăpare, Viitorul Rm. Vâlcea este şi ea cu un picior în groapă, iar meciul dintre Minerul Berbeşti şi Flacăra Horezu este posibil să fi dat şi a patra echipă care nu va mai fi din sezonul viitor în acest eşalon. Depinde doar de ce decizii se vor lua după acest meci unde, în minutul 54, echipa oaspete, Flacăra Horezu, s-a retras de pe teren. Spuneam în avancronica meciului că va fi un meci fără istoric, însă până la urmă horezenii l-au transformat într-unul cu poate prea mult istoric, care le-a cam pus ştreangul de gât. Primele minute ale jocului de la Berbeşti au avut rolul de a demonstra că echipa gazdă nu va avea nici o problemă în a se impune. Abia ce trecuse de jumătate reprizei şi „minerii” conduceau deja cu 3-0. Elevii lui Vasile Ilinca au crezut că nu se mai poate întâmpla nimic, că soarta partidei fusese pecetluită, aşa că au redus motoarele.

Au lăsat-o mai moale, după cum ne-a spus chiar antrenorul gazdelor, permiţându-le oaspeţilor să revină în joc. Au intrat astfel la pauză cu un avantaj minim: 3-2. Horezenii au forţat egalarea şi imediat de la reluare au reuşit să marcheze pentru 3-3. A venit, însă, minutul 54 al meciului când au decis să nu mai continue. „Minerii” au trecut din nou în avantaj, au marcat pentru 4-3, însă oaspeţii au considerat că golul a fost marcat din ofsaid. Au contestat decizia asistentului Rotariu de a lăsa jocului să continue şi de a valida golul, acelaşi arbitru care a „contribuit” şi la suspendarea preşedintelui echipei gazdă, Mihai Manea, în turul campionatului. Atunci Rotariu l-a supărat pe Manea, drept pentru care oficialul echipei din Berbeşti i-a interzis să se mai schimbe la vestiar. Acum, Rotariu a fost acuzat că i-a ajutat pe „mineri”, decizia sa determinându-i pe cei de la Flacăra Horezu să părăsească terenul de joc. Astfel, se anunţă vremuri şi mai grele pentru gruparea din Treapt. Horezenii, pentru că s-au retras de pe teren, riscă acum o nouă suspendare care ar însemna trei puncte mai puţin în clasament, conform art. 71 (5) din RD-ul AJF Vâlcea.