Remiză bună pentru mihăeşteni

FCO Brezoi – Topologul Galicea 2-2 (2-2)

Echipa viceprimarului Florea Udrea şi a lui Vali Badea, Topologul Galicea, îşi pusese mari speranţe în această rundă. După cele două puncte pierdute de liderul seriei, AS Mihăeşti, pe teren propriu în prima etapă a returului, ajunseseră pe locul 2. Diferenţa care-i despărţea de primul loc se micşorase şi părea a nu fi foarte greu de recuperat. Condiţia era ca ei să nu facă paşi greşiţi. Ştiau că vor avea un meci greu la Brezoi, mai ales că şi echipa de la poalele Ţurţudanului are acelaşi obiectiv, promovarea în Liga a IV-a. Sperau totuşi într-un rezultat pozitiv. Iar un rezultat pozitiv nu putea însemna decât victoria. N-au reuşit să obţină decât un rezultat de egalitate, 2-2, astfel că şi-au cam luat gândul de la titlu. Mai multe amănunte despre acest joc ne-a oferit viceprimarul din Galicea, Florea Udrea:

„Rezultatul de la Brezoi a limpezit drumul celor de la AS Mihăeşti. E greu de crezut că se mai pot schimba lucrurile. Am fi putut obţine mai mult de la acest joc. Nici ai mei nu au jucat la valoarea lor, însă m-a dezamăgit şi arbitrajul. A acordat mai mult de 5 % echipei gazdă. Dar şi noi suntem vinovaţi. Am jucat aşa…, ca după o noapte de discotecă. Parcă eram la rugby, vroiam să facem încercări, să câştigăm teren. Ne-am apropiat şi de careul advers însă n-a intrat mingea în poartă. Rezultatul final a fost stabilit încă din prima repriză. În minutul 15 am deschis noi scorul prin Cruceru, au egalat gazdele dintr-o lovitură liberă, după care Văduva ne-a readus în avantaj. În minutul 43 centralul a acordat penalti gazdelor după o intervenţie pe care eu am văzut-o în afara careului. Cam aşa s-a scris istoria meciului”. „Celor din Brezoi cred că le-a convenit rezultatul pentru că pe final de meci începuseră să tragă de timp, cu schimbări şi altele din astea”, a mai precizat edilul din Galicea.