Lidera seriei, învinsă de „chimişti”

Internaţional Curtea de Argeş – FC Oltchim 1-2 (1-1)
• băieţii lui Deaconescu au răzbunat înfrângerea din campionat

Vâlcenii de la FC Oltchim au început pregătirea cu două meciuri tari, având ca partenere de antrenament două divizionare B, concitadina CSM şi Petrolul Ploieşti, au continuat cu adversari mai puţin impunători, de acelaşi nivel sau poate chiar mai slab, încheind seria de meciuri amicale cu grupări care-şi doresc să promoveze în eşalonul secund. După CSM Sebeş, lideră în seria a 5-a din Liga a III-a, „chimiştii” au întâlnit săptămâna trecută în deplasare echipa de pe primul loc din seria a 4-a, din care face parte şi gruparea lui Marian Deaconescu. Internaţional Curtea de Argeş, formaţie care a apelat în acest meci doar la serviciile unui singur fotbalist care-a trecut şi pe la Vâlcea, Ionuţ Murineanu, a reuşit să se impună în turul campionatului în faţa vâlcenilor cu scorul de 2-1 şi tocmai de aceea Creangă şi compania au vrut să-şi ia revanşa, chiar dacă era vorba doar despre un meci amical.

Băieţii lui Deaconescu au demonstrat că pot să câştige şi în deplasare. Speră ca o dată cu această dispută de pe terenul echipei lui Benone Lazăr să-şi fi înfrânt teama pentru meciurile din deplasare. În acest sezon s-au dovedit a fi imbatabili doar pe teren propriu, meciurile din deplasare constituind o adevărată problemă pentru gruparea râmniceană. La Curtea de Argeş au reuşit să facă un prim pas care-ar putea să-i ajute chiar în primul meci oficial pe care-l vor juca în acest an. Au învins cu 2-1 echipa din fruntea clasamentului.
Scorul a fost deschis în minutul 15 de echipa gazdă, însă valabilitatea înscrierii golului a fost contestată de oficialii echipei noastre. Un sfert de oră mai târziu, însă, s-a restabilit egalitatea după un şut de la 16 metri al lui Smedescu. Cu puţin timp înaintea acestei reuşite, antrenorul Deaconescu fusese nevoit să apeleze şi la o înlocuire, Nuţu acuzând o accidentare. A intrat Şorega, cel care în repriza secundă, tot printr-un şut de la distanţă, a adus victoria echipei vâlcene. La acest rezultat şi-au adus aportul toţi jucătorii introduşi în teren de Deaconescu, printre care se numără: Vlădoi – Iordache, Cumpănaşu, Bărbuţ, Creangă, Stoica, Nicorici, Marinescu, Nuţu, Preda şi Smedescu. S-a rulat aproape întreg lotul, printre înlocuitori numărându-se şi juniorii Diculoiu, Grecu, Coman sau Amza.
„Vrem să îmbunătăţim în special jocul în deplasare şi tocmai de aceea am pregătit echipa ca pentru un meci în care vom fi oaspeţi, cu o formulă de joc adecvată. Asta pentru că prima partidă oficială din acest an o vom disputa în deplasare, la Chimia Craiova, urmând ca în etapa a doua să primim pe teren propriu vizita celor de la ALRO Slatina. Vrem să obţinem şase puncte din primele două meciuri, aşa că ne pregătim intens pentru reluarea campionatului. Avem programate câte două antrenamente în fiecare zi, unul la sala de forţă şi altul tehnico-tactic”, a menţionat tehnicianul Oltchim-ului.