„Municipalii” lui Bondrea sunt pregătiţi pentru retur

• intrat după pauză, brazilianul Robson a făcut senzaţie reuşind să înscrie de trei ori

Sâmbătă, la Craiova, echipa antrenată de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan a efectuat un ultim test înainte de startul returului în compania formaţiei de Liga a III-a Gaz Metan Podari, echipă antrenată de Cristea Boldici, nimeni altul decât fratele secundului naţionalei României, Gabi Boldici. Marian Bondrea a trimis în teren următorul unsprezece: Rusandu – Pasăre, Dandea, Vişa, Vlad – Voicu, Larie, Grigoruţă, Sg. Popescu – Boroiban şi Vidakovic.
„Municipalii” au avut un început de meci mai greoi, iar din minutul 15 s-a şi văzut conduşi după ce Lepădat a reuşit să-l învingă pe Rusandu. Încet-încet, băieţii lui Bondrea au echilibrat partida şi în minutul 30, după un atac bine lucrat de mijlocaşi, mingea a ajuns la sârbul Vidakovic, acesta a centrat pentru Boroiban care a trimis mingea direct în plasa porţii apărate de Vulpescu, restabilind egalitatea. De altfel, 1-1 a fost şi scorul pauzei cu toate că vâlcenii au mai avut câteva oportunităţi de a marca.

Jocul destul de dur al celor din Podari şi gazonul destul de tare l-au făcut pe antrenorul Marian Bondrea să se teamă de eventualele accidentări şi de aceea în partea secundă a trimis în teren o echipă schimbată aproape în totalitate. În poartă şi-a făcut apariţia portarul bielorus Yuri Tsigalko, iar pe teren au început partea secundă Cercel, Băiţa, Onofrei, Dedu, Vlăduţi, slovacul Labun şi brazilianul Luis Robson care avea să devină omul meciului. Vâlcenii au început mai hotărâţi partea secundă şi în minutul 51, scorul a devenit 2-1, după ce Robson a înscris. Tot brazilianul avea să majoreze avantajul „municipalilor” la două goluri în minutul 65, iar în minutul 78 a reuşit să realizeze hatrick-ul, stabilind scorul final, Gaz Metan Podari – CSM Rm. Vâlcea 1-4. Prin cele trei goluri înscrie în acest meci, cu toate că a intrat abia la pauză, Luis Robson şi-a confirmat forma bună pe care o traversează în această iarnă, cel puţin în meciurile amicale când a reuşit să înscrie aproape de fiecare dată.  Referitor la evoluţia jucătorului din Ţara Cafelei, tehnicianul Marian Bondrea a spus că Robson a crescut mult în calitate, a demonstrat că s-a adaptat la CSM, iar dacă va confirma şi în campionat ceea ce a arătat în meciurile amicale şi cu siguranţă că va prinde un post de titular. Referitor la meciul de la Craiova, antrenorul Bondrea a spus că este parţial mulţumit de joc, dar a fost un test extrem de util înainte de startul returului şi spune că în proporţie de 70-80 la sută s-a hotărât în privinţa primul unsprezece cu care va aborda primul meci, cel cu Corvinul Hunedoara.
Iată bilanţul „municipalilor” în meciurile amicale disputate în această pauză competiţională: CSM Rm. Vâlcea – Petrolul Ploieşti 2-3, CSM Rm. Vâlcea – Rova Roşiori 0-2, FC Astana – CSM Rm. Vâlcea 1-3, Debrecen – CSM Rm. Vâlcea 1-0, Dniester Ovidiopol – CSM Rm. Vâlcea 1-2, Kuban Krasnodar – CSM Rm. Vâlcea 1-2, CSM Rm. Vâlcea – Belarus (naţionala de tineret) 1-0, Pandurii Tg. Jiu – CSM Rm. Vâlcea 0-1 şi Gaz Metan Podari – CSM Rm. Vâlcea 1-4.

Bielorusul Tsigalko – da, Stromajer – nu

Conducerea clubului din Zăvoi s-a înţeles cu portarul bielorus Yuri Tsigalko, acesta dându-şi acordul să evolueze la CSM Rm. Vâlcea cel puţin până în vară. Bielorusul a fost plecat în ţara sa natală pentru a rezolva probleme de viză, iar la finalul săptămâni s-a alăturat lotului vâlcean aşa cum a promis şi chiar a apărat în repriza a doua a amicalului disputat la Craiova. Trebuie menţionat faptul că, Yuri Tsigalko este considerat al treilea portar ca valoare în Belarus, după ex-stelistul Vasili Hamutovski şi ex-dinamovistul Vladimir Gaev.
În schimb, situaţia atacantului de origine slovenă, Jaka Stromajer, este în continuare incertă. Deşi toată lumea din conducerea administrativă cât şi cea tehnică îl doreşte pe jucătorul aflat sub contract cu Pandurii Tg. Jiu, acesta refuză în continuare să vină la Vâlcea. În ultima vreme s-a vehiculat varianta că acesta ar fi fost dorit de FC Vaslui, dar se pare că transferul a căzut din cauza preţului cerut de preşedintele Marin Condescu. Antrenorul Marian Bondrea încă mai speră ca slovenul să ajungă în Zăvoi considerând că pentru un fotbalist este mai bine să joace, decât să facă tuşa ştiindu-se faptul că antrenorul portughez al Pandurilor, Teixteira, l-a anunţat pe Stromajer că nu face parte din planurile sale de viitor.

Therry Ekwalla a plecat la Câmpina

La sfârşitul acestui an, camerunezul Therry Ekwalla a intrat în dizgraţia atât a conducerii administrative cât şi a celei tehnice din cauza vieţii extrasportive pe care o ducea mijlocaşul de culoare. În aceste condiţii, deşi a spus că îi pare foarte rău de el pentru că este un jucător cu reale calităţi, antrenorul Marian Bondrea l-a anunţat pe camerunez că e liber să-şi caute echipă. De altfel, Therry nici nu a fost luat în cantonamentul din Antalya. Cu doar o săptămână înainte de începerea returului, după negocieri intense, conducerile formaţiilor CSM Rm. Vâlcea şi Poiana Câmpina a ajuns la un acord în privinţa transferului definitiv al camerunezului.

Înscrieri pentru liga suporterilor

Conform legii iniţiată de deputatul Mitică Dragomir fiecare club afiliat la FRF trebuie să aibă o evidenţă precisă în ceea ce priveşte suporterii care fac parte din galerie şi care însoţesc echipa şi la meciurile din deplasare. În aceste condiţii, prin vocea secretarului general al clubului, Jean Turmacu, suporterii care vor să facă parte din această galeria CSM-ului sunt rugaţi să se prezinte la secretariatul clubului din Zăvoi având asupra lor buletinul sau cartea de identitate şi o poză tip buletin. Cei care vor face parte din liga suporterilor vor avea acces gratuit la toate meciurile disputate de formaţia CSM Rm. Vâlcea, atât pe teren propriu cât şi în deplasare. Înscrierile se pot face în fiecare zi de la ora 10.00 până la ora 15.00, începând din data de 26 februarie, până pe data de 7 martie.