Victorie la stilul „smuls” şi „aruncat”

Rulmentul Braşov – Oltchim Rm. Vâlcea 27-26
• durităţile echipei gazdă au făcut să se joace orice în afară de handbal

Meciul dintre cele mai bune două echipe din ţară a consfinţit o victorie la limită a echipei pregătite de Mariana Târcă, dar întâlnirea în sine a reprezentat o adevărată aventură pentru handbalistele Oltchim-ului, nevoite să facă faţă unui arbitraj potrivnic. Indiferent ce s-ar spune, acesta e adevărul! Arbitrii buzoieni Pavel şi State au ştiut când să le împingă pe braşovence de la spate! Disecate, fază cu fază, faptele dau dreptate Oltchim-ului. La accidentarea Roxanei Gatzel se putea acorda cartonaş roşu fără discuţie, dar în loc de asta s-a dictat doar o eliminare de două minute, doar abia după ce Tadici a protestat vehement la adresa arbitrilor.

Apoi, Aneta Bărcan (care numai handbal nu juca cu Adina Meiroşu, ci mai degrabă rugby în tentativa de a stopa pătrunderea şi şutul la poartă al vâlcencei) trebuia să fie eliminată mult mai devreme.
Atmosfera din teren a fost descrisă cât se poate de sugestiv de două dintre jucătoarele de bază ale Oltchim-ului. „Nu se poate aşa ceva! Ăsta nu e handbal, e rugby, lupte sau ce vreţi, dar nu handbal. Incredibil cum au putut să arbitreze! A fost furt pe faţă, am jucat multe meciuri la viaţa mea, dar aşa ceva nu am mai întâlnit! Hoţie! Ăsta nu e handbal!” – a strigat Luminiţa Dinu la final, iar printre cele pe care le-a luat în colimator a fost şi antrenoarea Rulmentului, Mariana Târcă. „Nu-mi mai simţeam picioarele şi m-am speriat. Au intrat criminal”, a spus şi Steluţa Luca imediat după încheierea meciului.

Minutul 13 – fatidic pentru Steluţa Luca

Braşovencele au început mai bine meciul, cu condus permanent pe tabela de marcaj şi-au păstrat un avantaj minim în favoarea lor. Simona Gogârlă a fost cea care-a tras practic echipa după ea, fiind ajutată de asemenea de Cristina Neagu, una dintre revelaţiile Mondialului din Franţa. Era doar minutul 13 (ce ghinion!) şi scorul de 10-7 pentru Rulmentul când s-a produs primul eveniment important al partidei. La o fază de atac, Steluţa Luca şi-a făcut loc să tragă la poartă dar a fost îmbrâncită subtil în suprafaţa de pedeapsă de către o adversară, suferind astfel o accidentare foarte gravă. Decizia arbitrilor: au lăsat jocul să continue. Nici gând de aruncare de la 7 metri sau de vreo eliminare în tabăra adversă. Luca a fost transportată de urgenţă la spital, pentru a primi îngrijiri medicale, dar a revenit în sală la reluarea reprizei secunde, fiind aclamată imediat de suporterii vâlceni.
În finalul reprizei, Rulmentul s-a distanţat la patru goluri diferenţă (16-12), dar Oltchim-ul a redus din handicap până la pauză (16-15). Chinul a continuat şi după revenirea de la vestiare, atunci când braşovencele au avut chiar şi cinci goluri în plus (22-17), însă au fost incapabile să-şi conserve avantajul, iar Oltchim-ul a egalat (25-25), a avut şi un atac, pe care însă fetele lui Tadici l-au irosit cu nonşalanţă. Între timp însă, se petrecuse al doilea fault grosolan la adresa unei jucătoare de la Oltchim. De data aceasta a fost rândul Roxanei Gatzel, care-a primit un pumn în plină figură, după care a căzut ca secerată pe podea şi şi-a fracturat braţul. Nici Gatzel nu a mai putut continua jocul, iar Bărcan s-a ales cu 2 minute de eliminare. Prea puţin însă pentru durerea unei jucătoare care de când a revenit la Vâlcea nu a prins decât foarte puţine meciuri în picioare. A fost momentul în care a preşedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu, a mers la masa tehnică şi-a spus oficialilor de acolo, dar şi celor de la Rulmentul că va retrage echipa de pe teren în cazul în care durităţile vor continua.

Roxana Gatzel –„victima” reprizei secunde

Totuşi, fetele lui Tadici n-au mai avut tăria să reziste până la capăt şi să triumfe într-un final de infarct. Asta pentru că ultimul minut de joc a fost judecat de arbitri aşa cum au vrut: după ce au eliminat o jucătoare de la Rulmentul, au echilibrat rapid situaţia, ba chiar au şi înclinat-o zdravăn de partea cealaltă. Rulmentul avea atunci un gol avans, o jucătoare în minus, dar Oltchim-ul nu mai avea decât aproximativ 40 de secunde pentru a egala. Lucru care nu s-a mai întâmplat. Un protest vehement al lui Tadici l-a făcut pe State să dicteze eliminare în tabăra vâlceană, pentru ca ulterior să fie descalificată pentru 2 minute şi portarul Dinu, care tocmai îi ceruse voie antrenorului să meargă în ofensivă şi să înscrie golul egalării. Motivul eliminării bravului portar de la Oltchim: o îmbrânceală cu o adversară, de pe urma căreia braşoveanca a ieşit „foarte şifonată”, prăbuşindu-se teatral pe parchet. Adina Meiroşu a încercat să înscrie cu doar două secunde înainte de final, însă portarul Natalia Shipilova s-a opus şutului expediat de interul de la Oltchim, iar meciul s-a terminat aşadar 27-26 pentru Rulmentul, care-a luat astfel prima opţiune pentru câştigarea titlului naţional.
Pierderea meciului de la Braşov de către Oltchim a adus după sine şi cedarea locului 1 în Liga Naţională, ocupat acum de elevele Marianei Târcă. Totul însă se poate regla în retur, atunci când echipa vâlceană poate tranşa în favoarea sa titlul de campioană, mai ales că jocul decisiv dintre cele două grupări se dispută în Sala Traian.
Au marcat pentru Oltchim: Adina Meiroşu (8 goluri), Ramona Maier (8), Ionela Gâlcă (4), Valeria Beşe (3), Narcisa Lecuşanu (1), Steluţa Luca (1) şi Adriana Nechita (1).

300 de zile fără înfrângere

Ultimul eşec în Liga Naţională al Oltchim-ului s-a consemnat în mai 2006, la Tomis Constanţa, în ultima etapă a unui campionat de tristă amintire, atunci când trupa pregătită la vremea respectivă de Cornel Bădulescu a pierdut totul în faţa Rulmentului, adică şi campionatul şi cupa, de fiecare dată însă după meciuri extrem de controversate. S-au scurs de atunci aproape 300 de zile, timp în care rivala de la poalele Tâmpei doar a visat, dar n-a şi putut să treacă de fetele lui Tadici. S-a întâmplat însă acest lucru la Braşov, cu largul concurs la arbitrilor State şi Pavel, a cărora prestaţie a oscilat dinspre prost spre penibil. Buzoienii, scoşi basma curată de federaţie, culmea, cică ar fi avantajat Oltchim-ul, „au dat cu o mână şi-au luat cu două” echipei vâlcene. Altfel, celor 26 de meciuri din campionatul trecut, s-au adăugat alte 10 în cel actual. Pe plan european, Oltchim-ul are de asemenea un singur eşec, la Koprivnica, 27-32 cu Podravka, anul trecut în sferturile Cupei Cupelor.

Tadici, mai bun decât Târcă

În preajma derbiului Rulmentul – Oltchim, site-ul Sport.ro a organizat un sondaj de opinie pentru a reliefa cât mai exact părerile pasionaţilor de handbal în ceea ce-l priveşte pe cel mai bun antrenor al ţării. Votul l-a scos câştigător detaşat pe Gheorghe Tadici, care-a însumat 77 la sută din totalul celor peste 12.000 de sufragii exprimate, spre deosebire de cele doar 23 la sută câte a adunat Mariana Târcă.

Brigada Zăvoi a fost la înălţime!

100 de suporteri ai Oltchim-ului au ţinut să ia loc în tribunele Sălii „DP Colibaşi” din Braşov la marele derbi al campionatului, pentru a-şi încuraja favoritele în ceea ce a fost cel mai dur meci văzut în ultimii 5 ani în România. Fanii vâlceni au fost permanent alături de handbalistele din teren, au cântat şi s-au bucurat de fiecare dată atunci când echipa lui Tadici revenea miraculos în joc. „I-am întrecut sub toate aspectele pe suporterii gazdelor. N-aveau nici măcar un cântec în repertoriul lor, noi avem câteva foarte frumoase, iar asta spune multe despre diferenţa dintre cele două galerii”, s-au exprimat după meci membrii galeriei vâlcene.

Urmează două meciuri acasă pentru Oltchim

În următoarea etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin (ultima a turului), care se va desfăşura duminică, 20 ianuarie, Oltchim Rm. Vâlcea va evolua pe teren propriu în compania echipei HCM Baia Mare. Meciul se va disputa în Sala Traian şi va începe la ora 11.00. Ulterior, în runda inaugurală a returului, miercuri, 23 ianuarie, handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa vor primi vizita codaşei clasamentului, CSM Sf. Gheorghe.