Liga II

„Municipalii” lui Bondrea au încheiat turul în genunchi

CSM Rm. Vâlcea – FCM Reşiţa 2–5 (0–1)

Aproximativ 3000 de spectatori au venit pe stadionul Municipal, din Zăvoi, pentru a vedea echipa antrenată de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan evoluând pentru ultima oară în acest an pe propriul teren şi sperând ca jucătorii să-i răsplătească cu un rezultat pozitiv, însă „municipalii” au terminat acest tur de campionat în genunchi.

Fotbal cu linguriţa

Deşi vremea frumoasă de sâmbătă şi numărul de spectatori prezenţi pe „Municipal” au fost ingredientele propice pentru a face un meci bun, jucătorii CSM-ului au deziluzionat la toate capitolele.

Începutul de meci a fost destul de anost, prima fază notabilă consemnându-se în minutul 8 când Iosif Melcea a şutat slab în urma unei lovituri libere dintr-o poziţie destul de bună de la aproximativ 18 metri de poarta lui Zimmerman. Oaspeţii au tras două semnale de alarmă pentru echipa vâlceană în minutele 15 şi 20 când au fost foarte aproape de a înscrie profitând de grave erori ale „municipalilor”, dar vâlcenii au scăpat cu faţa curată după ce Axente, în două rânduri n-a prins cadrul porţii lui Râmniceanu. Din păcate pentru cei aproximativ 3000 de spectatori „municipalii” n-au reuşit să se propie mai deloc de poarta oaspeţilor, mai mult decât atât, în minutul 21, după o greşeală în lanţ a defensivei noastre mingea a ajuns la acelaşi Mircea Axente şi acesta l-a executat pe tânărul portar al vâlcenilor cu un şut plasat la colţul lung, scorul devenind 1-0 pentru reşiţeni. După primirea golului, elevii lui Bondrea au început să arate, parcă, puţin mai mult fotbal. În minutul 23, după o fază colectivă excelent lucrată, mingea a ajuns la Melcea, însă acesta, dintr-o poziţie mai mult decât favorabilă a rata complet execuţia spre disperarea spectatorilor din tribună. Mai mult decât atât, în minutul 37, Lungan a fost busculat în careu de unul dintre fundaşii adverşi, Liviu Cincă a dictat lovitură de pedeapsă, dar Iosif Melcea a bătut foarte slab şi Zimmerman a reuşit să respingă în corner. În chiar ultimul minut al primei reprize oaspeţii au fost la un pas de 2-0, după ce Dochiţa a şutat slab din afara careului Râmniceanu a scăpat mingea din mâini, din fericire goalkeeper-ul vâlcean nu s-a aflat pe cadrul porţii pentru că altul era rezultatul pauzei.

Dezastru!!!

Repriza a doua a început cum nu se putea mai bine pentru vâlceni, aceştia reuşins să restabilească egalitatea în minutul 47. Boroiban a centrat în careu de pe partea stângă, Sergiu Popescu a prelungit până la nou-intratul Robson şi brazilianul l-a executat cu latul pe Zimmerman. Două minute mai târziu, Laurenţiu Boroiban a avut o acţiune bună pe partea dreaptă, a driblat trei adversari, a pătruns în careu unde a fost agăţat de Siminic, dar Cincă a făcut semn că jocul poate continua. Nu acelaşi lucru s-a întâmplat şi în minutul 55 când Sergiu Popescu l-a găsit excelent în careu pe acelaşi Boroiban, atacantul vâlcean i-a luat faţa lui Miculescu care n-a avut altceva de făcut decât să-l faulteze, iar centralul Liviu Cincă a arătat pentru a doua oară în acest meci punctul cu var. De data aceasta lovitura de pedeapsă a fost executată de Cilean şi scorul a devenit 2-1 pentru „municipali”.
Jocul vâlcenilor mergea bine şi toată lumea se gândea că nu mai avem cum să scăpăm cele trei puncte puse în joc, dar a venit minutul 66, moment din care a început dezastrul. Nou-intratul Poparadu a executat o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, Mera a scăpat din marcaj şi a trimis mingea cu capul direct în plasa porţii lui Râmniceanu. Vâlcenii au repus mingea de la mijlocul terenului, reşiţenii au recuperat repede şi după o acţiune fulger pe partea dreapta în direcţia lor de atac a lui Ionuţ Matei, acesta a centrat şi Dochiţa venit din spate a înscris cu un şut la colţul lung, scorul devenind în doar două minute 2-3. În urma acestor faze ale reşiţenilor la capătul cărora vâlcenii s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj după ce, în urmă cu doar două minute conduceau cu 2-1, echipa lui Marian Bondrea a clacat, meciul devenind o simplă formalitate pentru oaspeţi. „Municipalii” au fost la un pas de a reveni în joc în minutul 70, dar mingea parcă n-a vrut să intre în plasă, Boroiban şi Robson ţintind barele porţii lui Zimmerman. Dezastrul pentru echipa vâlceană a continuat şi în minutul 80 în urma unei faze care nu anunţa mai nimic, mingea a ajuns pe stânga la nou-intratul Popovici, acesta a pătruns în careu, l-a întors pe Cilean şi l-a executat pe Râmniceanu cu un şut la colţul scurt. Spre uluirea tuturor celor prezenţi pe stadionul „Municipal” în minutul 90 scorul avea să devină 2-5, după ce acelaşi Popovici a făcut o cursă de aproximativ 40 de metri pe partea dreaptă, a pătruns în careu unde s-a întâlnit, culmea, cu Vidakovic, aflat în postură de ultim apărător, l-a depăşit uşor pe atacantul sârb şi a înscris din nou în poarta lui Râmniceanu rămas fără replică. În chiar primul minut al prelungirilor, Boroiban a fost la un pas să reducă din diferenţă, dar mingea trimisă de acesta a întâlnit, pentru a treia oară în acest meci, bara porţii lui Zimmerman şi scorul a rămas neschimbat. După această ruşinoasă înfrângere, „municipalii” încheie turul de campionat pe poziţia a treia a clasamentului aflaţi la opt puncte în spatele liderului FC Argeş şi la trei de ocupanta locului secund, Gaz Metan Mediaş.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Râmniceanu – Pasăre, Vişa, Chirciu (’67 – D. Şerban), Lungan – Melcea (’45 – Robson), Cilean, Sg. Popescu, Onofrei (’35 – Ekwalla) – Vidakovic şi Boroiban.
FCM Reşiţa: Zimmerman – Străuţ (’53 – Tanc), Scutaru, Mera, Miculescu – Siminic, Matei, Doană (’60 – Poparadu), Dochiţa (’75 – Popovici), Riviş – Axente.

Moment festiv

Înainte de începerea meciului, arbitrilor Liviu Cincă şi Dan Niţu le-au fost înmânate flori şi o diplomă din partea unui oficial al Comisiei Centrale a Arbitrilor. În acest fel celor doi li s-a mulţumit pentru întreaga activitatea derulată în rânduri arbitrilor români, pentru că, atât Cincă cât şi Niţu s-au retras din activitate la sfârşitul acestui tur de campionat datorită limitei de vârstă.

Robson a sărit în braţele lui Rusandu

Brazilianul Luis Robson intrase pe gazon de doar două minute şi a reuşit să marcheze golul egalizator. Imediat după ce mingea a intrat în poartă, brazilianul s-a dus glonţ către banca tehnică a vâlcenilor şi a sărit în braţele portarului de rezervă Adrian Rusandu. Motivul: În pauză, în timp ce făcea mişcările de încălzire brazilianul a fost anunţat de colegul „Sendi” că va intra pe teren şi va da gol.

„Chery” mai aşteaptă

Având în vedere jocul mai puţin reuşit al celor doi fundaşi centrali, Vişa şi în special Chirciu, profesorul Marian Bondrea a fost întrebat dacă i se va acorda o şansă şi lui căpitanului din ediţia trecută de campionat al vâlcenilor. „Marius Cumpănaşu mi-e foarte drag, dar a avut o operaţie grea după care şi-a revenit destul de greu şi mai este şi supraponderal în acest moment. Şi mai este ceva, Chey trebuie în primul rând să-şi revizuiască gândirea vis-a-vis de fotbalul modern care se joacă mai mult în viteză, iar el este tipul de fotbalist lent. Eu sper să revină la forma care l-a consacrat şi atunci, cu siguranţă voi conta pe serviciile sale.”

S-a renunţat la disputarea celor două etape din retur

Deşi nu cu mult timp în urmă se anunţase că în această iarnă se vor disputa şi două etape din retur, iată că, Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal a revenit şi a decis, la solicitarea a nu mai puţin de 24 de cluburi din ambele serii ale Ligii a II-a, ca etapele a 18-a şi a 19-a, programate iniţial în luna decembrie, pe 1, respectiv 8, să se dispute anul viitor, conform programării iniţiale. În aceste condiţii, returul eşalonului secund este programat să înceapă pe 1 martie 2008, iar etapa a 19-a va avea loc pe 8 martie, campionatul urmând să se încheie pe data 24 mai.

Referitor la această decizie a FRF, antrenorul Marian Bondrea şi-a exprimat dezamăgirea spunând că ar fi fost mai bine ca cele două etape să se dispute în acest an. „Eu vroiam ca cele două etape să se joace. Această decizie a FRF a venit cum nu se poate mai prost pentru noi, chiar înaintea meciului cu Reşiţa, poate dacă nu se făcea acest anunţ, altul era rezultatul.

Semieşecul de la Severin, pus în cârca asistentului Fecioru

La scorul de 1-0 pentru vâlceni, asistentul bucureştean Corneliu Fecioru a semnalizat un presupus fault al lui Chirciu asupra lui Boboescu. Referitor la acest incident, fundaşul CSM-ului a spus. „N-a fost nici vorbă de 11 metri, eu doar am respins balonul, asta se va vedea şi la reluările TV. Jucătorul de la Drobeta care a obţinut penaltiul i-a zis centralului, de faţă cu mine, că nu a fost nimic şi că e, probabil, o compensaţie pentru o fază anterioară.” Mai mult decât atât, în prima repriză Boroiban a fost lovit fără balon, dar arbitrul s-a făcut că nu vede. Şi antrenorul Marian Bondrea a arătat cu degetul către brigada de arbitri, spunând că-i este silă de ceea ce se întâmplă pe unele stadioane şi că unii conducătorii aruncă cu banii în stânga şi-n dreapta pentru a obţine rezultate mincinoase. După care, tehnicianul vâlcean a făcut referire şi la condiţiile în care s-a disputat această partidă. „Gazonul era cum era, şi mai mult decât atât, este inuman să nu existe condiţii nici să faci un duş la final. Băieţii au plecat transpiraţi şi înnămoliţi. Nu sunt condiţii nici de Liga a III-a. Nu-mi dau seama cum pot fi omologate asemenea stadioane” – a răbufnit Bondrea.
În trecut, pe când Comisia Centrală de Arbitri îi avea în frunte pe Ion Crăciunescu şi actualul director general al CSM-ului, Florin Verigeanu, asistentul Corneliu Fecioru a fost tras pe linie moartă după mai multe decizii dubioase luate de acesta la unele partide, şi probabil, la Severin, asistentul a prins momentul şi s-a răzbunat pe „Verigă”.

„Ne cerem scuze spectatorilor!”

La conferinţa de presă primul care a sosit a fost antrenorul CSM-ului Marian Bondrea, urmat la scurt timp de antrenorul secund al reşiţenilor, Gheorghe Popa, fost portar în anii ’90 la gruparea bănăţeană. Puţină lume ştie că acesta din urmă, este vâlcean de origine şi a fost iniţiat în tainele fotbalului de regretatul Traian Popa. Secundul reşiţenilor a declarat că, datorită meciurilor televizate ale vâlcenilor, au avut posibilitatea să studieze echipa lui Marian Bondrea, reuşind astfel să producă prima înfrângere din campionat pe teren propriu a „municipalilor”. „Am venit să jucăm şi să demonstrăm că suntem pe un drum ascendent. Ştiam că vom întâlni un adversar bun ca are şi o motivaţie în plus având în vedere semieşecurile înregistrate pe teren propriu în ultima perioadă. Ştiam că fundaşii centrali de la Vâlcea sunt lenţi, dar au o forţă extraordinară pe benzile laterale şi de aceea am încercat să blocăm flancurile printr-un sistem 4-5-1, lucru pe care l-am şi reuşit” – a spus secundul lui Ioan Balaur. Întrebat fiind dacă au fost motivaţi financiar de oficialii de la Gaz Metan Mediaş, Gheorghe Popa a răspuns că este pentru prima dată când aude despre aşa ceva. „Singurii bani pe care i-am avut promişi ca primă suplimentară au venit, surprinzător, din partea patronului lui Poli Timişoara, Marian Iancu, care ne-a promis că ne dă 500 de euro pentru o victorie la Vâlcea”.
Marian Bondrea a început prin a cere scuze spectatorilor care au venit în număr destul de mare la acest meci şi au văzut, probabil, cea mai penibilă prestaţie a vâlcenilor. „Le cerem scuze spectatorilor pentru că au venit pe stadion să vadă echipa jucând, dar au plecat extrem de dezamăgiţi şi pe bună dreptate. Dacă ar fi să analizăm per ansamblu evoluţia echipei din acest tur de campionat, putem spune că acest rezultat este surprinzător. Deşi eram pe un drum bun, acest rezultat ne trage înapoi, dar după acest eşec am văzut că avem probleme în toate compartimentele. La un moment dat, mai precis la 2-1 am vrut să închid jocul şi să schimb ceva în linia mediană, dar mi-am dat seama că nu aveam nicio variantă viabilă pentru postul de mijlocaş central. Nu pot spune că am întâlnit o echipă mai bună ca noi, pentru că Reşiţa a înscris aproape la fiecare fază de atac. Îmi pare foarte rău de acest rezultat pentru că dădusem senzaţia în ultima perioadă că formăm o echipă, însă trebuie s-o luăm de la capăt. La 2-3, jucătorii au intrat în panică pierzându-şi luciditatea şi de aici totul s-a năruit. Eu am spus în repetate rânduri că echipa are fluctuaţii de formă, iar performanţă se poate face în primul rând prin omogenitate, lucru care nu se poate obţine peste noapte ci îţi trebuie un timp mai îndelungat” – a spus profesorul Bondrea.

Arbitraj sub orice critică

Deşi echipa sa a beneficiat de două lovituri de pedeapsă, iar reuşita lui Robson a venit în urma unei poziţii suspecte de ofsaid la Boroiban, Marian Bondrea s-a lansat într-un atac destul de dur la adresa centralului Liviu Cincă. „Am avut parte de un arbitraj sub orice critică. De multe ori arbitrul a judecat într-o singură direcţie. La 2-2, în momentul în care oaspeţii au recuperat, a fost fault clar, dar s-a lăsat jocul să continue, s-a făcut 2-3, iar jucătorii mei şi-au pierdut luciditatea.”

Cel puţin 7 jucători vor părăsi CSM-ul?

Profesorul Bondrea a afirmat că, în iarnă, cu siguranţă se va renunţa la cel puţin şapte jucători şi nu neapărat dintre cei care nu prea au evoluat în acest tur de campionat. „Sigur se va renunţa la câţiva jucători, însă nu vreau să pronunţ vreun nume, deocamdată. Pentru a întări lotul ne trebuie jucători de valoare, dar aceştia costă mult şi majoritatea cam evită să semneze cu o echipă din Liga a II-a. Sperăm că vom reuşi să achiziţionăm 2-3 fotbalişti de valoare pentru a ne putea lupta cu contracandidatele noastre, Gaz Metan, Liberty sau Jiul, care confirmă prin omogenitate fiind echipe care şi-au păstrat în mare parte loturile de jucători. Jucătorii vor rămâne să se pregătească până pe data de 14 decembrie după care vor intra în vacanţă. Din păcate, după acest rezultat, mi-e greu să propun un program conducerii, pentru că acesta va impune costuri suplimentare, iar ei pot spune că nu se justifică, dar vom vedea” – a încheiat Marian Bondrea.