Derbi adjudecat de trupa lui Zguroiu

Oltul Dăeşti – FCO Brezoi 3-1 (0-1)

Două dintre echipele de frunte ale Seriei I-a din Liga a V-a s-au întâlnit la finele săptămânii trecute pe terenul din Lespezi (Goranu), în ceea ce se anunţa a fi derbiul rundei. Prin ceea ce au oferit pe terenul de joc, ambele formaţii au dovedit că merită să se afle acolo, în partea superioară a ierarhiei.
Avantajaţi de teren (atacau la vale), oaspeţii au fost mai prezenţi în ofensivă în startul partidei. De altfel, brezoienii aveau să şi deschidă scorul, încă din minutul 9, atunci când o minge expediată în careul gazdelor a fost trimisă în plasă de Olinic (0-1). În minutul 14, tot oaspeţii au punctat, prin Martalogu, dar de data aceasta golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

A urmat o degajare greşită a lui Geantă, care-a dat emoţii gazdelor, mingea ducându-se direct în piciorul lui Logofătu, însă acesta, surprins de fază, nu a reacţionat imediat, aşa că tot portarul gazdelor a îndepărtat pericolul. Acelaşi Logofătu a irosit apoi o altă ocazie, în minutul 17, atunci când, scăpat singur spre poarta adversă şi ajuns în careul de 6 metri, a şutat la colţul lung, dar mingea n-a găsit spaţiul porţii. Cei din Dăeşti au intrat mai greu în ritmul jocului, iar prima oportunitate de a marca s-a ivit abia în minutul 21, când Ciobanu a executat o lovitură liberă din apropierea jumătăţii terenului, mingea a fost deviată de un fundaş aflat în zid, l-a derutat uşor pe portarul M. Ciobanu, însă acesta a reuşit până la urmă s-o reţină. În minutul 33, Pipotă a profitat de-o gafă a lui Cercel, a recuperat mingea la 6 metri, dar din cădere nu a mai izbutit s-o trimită pe lângă portarul advers, ratând astfel o altă şansă de a deschide scorul.
După pauză, în minutul 57, s-a restabilit egalitatea: la prima fază periculoasă de atac a gazdelor, un şut splendid al lui Chiriţă s-a dus glonţ sub bara transversală (1-1). Replica brezoienilor a apărut imediat, Ghivercea şi Logofătu irosind cu nonşalanţă ocaziile avute, prin care şi-ar fi adus iarăşi echipa în avantaj. În continuare, dăeştenii au încercat să dea lovitura prin şuturi de la distanţă, însă de fiecare dată portarul M. Ciobanu a fost de fiecare dată la post. O lovitură liberă şi un şut din colţul careului de 16 metri l-au întrebuinţat însă serios pe bravul goal-keeper al celor din Brezoi, pentru ca un alt şut, al lui Gh. Roman să nu nimerească de asemenea spaţiul porţii. Golul desprinderii (de fapt un autogol) avea să cadă în minutul 75, atunci când o centrare a lui Chiriţă a fost reluată nefericit în propria poartă de Badiu (2-1). Până la final, am mai consemnat o singură ocazie de gol mai importantă, cea din care gazdele au majorat scorul la 3-1, în primul minut de prelungiri al partidei. Gh. Roman, care-şi trăieşte a doua tinereţe la Oltul Dăeşti, a insistat atunci la o minge urmărită şi de fundaşul gazdelor, Suldac, a recuperat-o chiar în apropierea liniei de fund a terenului, de unde, dintr-un unghi aproape imposibil a şutat la poartă. Mingea a lovit bara laterală şi-a intrat în plasă.
Au evoluat echipele:
Oltul Dăeşti: Geantă – Marinescu, Pipotă, Gh. Roman (Pârnău ’92), Tiţa, Moldovan (Dobre ’80), Alexe, Rădău (I. Ciobanu ’56), C. Ciobanu, Ad. Chiriţă, Gh. Stelian (Gibă ’46). Antrenor: Dan Zguroiu.
FCO Brezoi: M. Ciobanu – Cercel, Spinciu, Suldac, Badiu, Ad. Corotchi, Martalogu (Melcioiu ’39), Trăistaru, Ghivercea, Olinic, Logofătu. Antrenor: Gh. Borchină.

FCO Brezoi, în formare

După retrogradarea echipei Genesis Lotru Brezoi din Liga a IV-a, petrecută la finele sezonului precedent, oraşul din nordul Vâlcii a rămas fără reprezentantă în elita fotbalului judeţean. Prin parcursul de până acum, FCO Brezoi pare a fi capabilă să se bată pentru primul loc în Seria I-a. Totuşi, oficialităţile din Brezoi, care susţin această echipă, afirmă că nu e nici o tragedie dacă nu se reuşeşte promovarea în acest an. „Obiectivul în acest sezon este clar: formarea unei echipe”, s-a exprimat Elena Corotchi, primarul oraşului Brezoi. FCO Brezoi intenţionează să facă transferuri de marcă în această pauză de iarnă. Astfel, patru jucători de la Genesis Lotru Brezoi, echipa lui Vârtopeanu, şi-au exprimat deja intenţia de a trece la colega de oraş.

Zguroiu – omul faptelor

Numirea ca antrenor principal a lui Dan Zguroiu se pare că a dat roadele scontate la Oltul Dăeşti, echipa reuşind câteva rezultate excelente în acest tur de campionat. După succesul cu FCO Brezoi, antrenorul celor din Dăeşti a declarat: „Mă bucur pentru această victorie, mai ales că băieţii au muncit enorm pentru a o obţine. Rămânem în continuare pe o poziţie fruntaşă în ierarhia seriei, iar sper să fim acolo şi la finalul campionatului”.

Spioni de la Mihăeşti şi Budeşti

Aşa cum era de aşteptat, derbiul dintre Oltul Dăeşti şi FCO Brezoi a captat şi atenţia celorlalte două grupări din fruntea Seriei I-a. Astfel, partida a fost urmărită de pe margine şi de reprezentanţi ai echipelor din Mihăeşti şi FC Budeşti, principalele adversare în lupta pentru primul loc ale formaţiilor care se duelau pe terenul din Lespezi.