„Până la urmă mă bagă-n spital acest arbitru, Petre”

• Dan Săraru a fost nemulţumit din nou de prestaţia centralului drăgăşenean

Meciul formaţiei lui Dan Săraru, AS Şirineasa, cu FC Govora a fost unul destul de liniştit, frumos, care n-a prea ieşit în evidenţă în ceea ce priveşte durităţile. Sau cel puţin aşa au afirmat reprezentanţii celor două echipe, Mihai Ciobanu, respectiv Dan Săraru. S-a văzut o îmbunătăţire a jocului govorenilor care ar fi putut obţine mai mult de la această partidă. S-a întâmplat, însă, să câştige formaţia gazdă, mult mai determinată pentru obţinerea celor trei puncte. Trupa antrenată de Viorel Ciofîcă a ţinut să treacă în avantaj încă din primele minute, astfel că după un sfert de oră de joc, conducea deja cu 2-0. Oaspeţii au reuşit totuşi înainte de pauză să reducă din handicap, marcând pentru 2-1 şi păstrând astfel şanse de revenire pentru partea a doua.

Pe fondul unui joc bun la mijlocul terenului, gazdele au câştigat practic meciul. Au mai marcat de două ori, pentru 4-1, însă scorul final a fost de 4-2, govorenii beneficiind de un penalti acordat de centralul partidei, Petre Mihai. Deşi a mai avut şi doi jucători eliminaţi, aceasta a fost faza care l-a scos din sărite pe primarul din Şirineasa, făcându-l să-i aducă din nou acuze arbitrului drăgăşenean. „Nu neapărat deciziile pe care le-a luat m-au nemulţumit, cât maniera lui de arbitraj. Când lăsa jocul liber, când fluiera ca la baschet, la orice fază. Cred că mă bagă în spital el şi cu Vlaşcu. Prima eliminare a fost corectă, la a doua n-am văzut ce s-a întâmplat. Însă penalti-ul acordat a fost inexistent. Poate să recunoască acest lucru şi Marian Leţa, antrenorul oaspeţilor, că e om de fotbal şi ştie”, a spus, mai exact, Dan Săraru.